«Αφεντικό» στη Θεσσαλονίκη ο ΠΑΟΚ, νίκησε με 58-62 τον Άρη

Αν και ο Άρης κατάφερε να επιστρέψει από το -12, ο ΠΑΟΚ διατήρησε την ψυχραιμία του στο τέλος και έφυγε με τη νίκη (62-58) από το «Nick Galis Hall», κάνοντας το 2/2 στα φετινά ντέρμπι και ανεβαίνοντας στο 13-7, που τον διατηρεί σε τροχιά τετράδας.

Από την άλλη, οι «κίτρινοι» που έπεσαν στο 6-14, παραμένουν εκτός οκτάδας.

Πρώτος σκόρερ του «δικεφάλου του Βορρά» ήταν με 11 πόντους ο Χάτσερ, ο οποίος έβαλε μεγάλα σουτ στην τέταρτη περίοδο, ενώ πολύ σημαντική προσφορά από τον Μαργαρίτη με 8 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Από την ομάδα του Καστρίτη, που παράλληλα γνώρισε την τέταρτη σερί της ήττα, ξεχώρισαν οι Τολιόπουλος και Μποχωρίδης (που ήταν μοιραίος στο τέλος) με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Ο αγώνας:

Στη νευρικότητα του Άρη «πάτησε» ο ΠΑΟΚ στην αρχή του ντέρμπι και με δύο απανωτά τρίποντα στα πρώτα δύο λεπτά πήγε με 0-6. Ο Κόνιαρης συνέχισε το ίδιο «ζεστός» μέχρι τα μισά και έτσι ο «Δικέφαλος του Βορρά» πήγε στο 9 (2-11), αφού οι «κίτρινοι» ήταν πολύ άστοχοι. Οι γηπεδούχοι επέμεναν άστοχα έξω από τα 6,75μ., με τους φιλοξενούμενους να παίζουν μέσα από το «ζωγραφιστό» και να διατηρούν το 9 (7-16), μέχρι και δύο λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Με κάποιες καλές άμυνες, η ομάδα του Καστρίτη μείωσε με καλάθια στο ανοικτό γήπεδο (11-16), με το τρίποντο του Χάτσερ να διαμορφώνει στο τέλος το 11-19.

Με τρίποντο του Ζάρα στην αρχή της δεύτερης περιόδου, ο ΠΑΟΚ πήγε στο νταμπλ-σκορ και στο 11 (11-22), με την απάντηση του Άρη να έρχεται με τον Κάιζερ και η διαφορά να πέφτει στο -4 (18-22). Ωστόσο, ο «Δικέφαλος του Βορρά» άλλαξε εντελώς την εικόνα του με την είσοδο του Μαργαρίτη, ο οποίος έκανε πολλές δουλειές στο παρκέ και βοηθώντας σε επίθεση και ριμπάουντ, έστειλε τη διαφορά στο 10 (22-32), στο 15’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι δύο ομάδες ήταν πολύ επιπόλαιες με εκατέρωθεν λάθη και σκόραραν κυρίως με βολές. Ο ρυθμός αυτός ευνοούσε τον ΠΑΟΚ, ο οποίος έτσι διατήρησε τη διαφορά του και πήγε στα αποδυτήρια με το 9 (31-40).

Σκληρό, σφιχτό και με πολλά λάθη και από τους δύο ήταν το ματς στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, με τον Μποχωρίδη να κάνει ένα ξέσπασμα και να φέρνει τον Άρη στο -4 (38-42), στο 25’. Με τις βολές του Τέπιτς, ο «Δικέφαλος του Βορρά»… ξεκόλλησε προσωρινά, αλλά επιθετικά παρέμενε βιαστικός, με πολλά άστοχα σουτ έξω από τα 6,75μ. Από την άλλη, όμως, οι «κίτρινοι» ανέβασαν τα ποσοστά τους από την περιφέρεια, με τον Τολιόπουλο να τους δίνει για πρώτη φορά το προβάδισμα (45-44) και τον Μαργαρίτη να κάνει στο τέλος το 45-46.

Με απόλυτη συγκέντρωση μπήκε ο ΠΑΟΚ στην τέταρτη περίοδο στην άμυνα και με τους Χάτσερ και Τέπιτς «ζεστούς» έκανε ένα 10-0, για το 11 (45-56), ενώ ένα μεγάλο σουτ του Αμερικανού έστειλε τη διαφορά στο 12 (46-58), στο 34’. Εκεί, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν σημάδια χαλάρωσης, με το Άρη να αντιδρά με τρίποντα του Τολιόπουλου και να πλησιάζει στο -3 (55-58), στο 38’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το παιχνίδι πήγε στη… ρουλέτα των βολών, με τους «κίτρινους» να πλησιάζουν στον πόντο (58-59), στα 22’’ πριν τη λήξη. Αλλά, ο Μποχωρίδης εκτός μία βολή, έκανε και ένα κρίσιμο λάθος στο τέλος, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει τη νίκη με το τελικό 58-62!

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 31-40, 45-46, 58-62.