Αυτή θα είναι η αντίπαλος του Αστέρα στα προκριματικά του Europa κατά… 99.99%!

Η Χιμπέρνιαν (Σκωτία) διέλυσε με σκορ 6-1 την Κυπελλούχο από τα Νησιά Φερόε, Ρούναβικ, στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι, και ουσιαστικά… εξασφάλισε πρόωρα την πρόκρισή της στο β' προκριματικό γύρο του Europa League.

Εμαθε… σχεδόν βέβαια την αντίπαλό του στον β’ προκριματικό γύρο του Europa League ο Αστέρας Τρίπολης.

Οι γηπεδούχοι προηγούνταν ήδη με τρία γκολ στο 30’ (σκόρερ οι Κάμπερι x2 και Σο), ενώ τρία λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι έμειναν και με παίκτη λιγότερο, με αποτέλεσμα να… εξαφανιστούν. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ντόρτια (χάρη στο τέρμα του Μάλαν στο 43’).

Μία από τα ίδια και στην επανάληψη, με τον Κάμπερι να ολοκληρώνει το προσωπικό του χατ-τρικ, τον Μάλαν να βρίσκει για δεύτερη φορά δίχτυα στο «Ίστερ Ρόουντ» και την Ρούναβικ να πετυχαίνει το γκολ της τιμής με τον Κνούντσεν…

Υπενθυμίζεται πως το πρώτο ματς του Αστέρα με την… Χιμπέρνιαν θα διεξαχθεί στη Σκωτία στις 26 Ιουλίου, ενώ ο επαναληπτικός στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» στις 2 Αυγούστου.

Η σύνθεση της Χιμπέρνιαν: Μπογκντάν, Αμπρόουζ, Μακ Γκρέγκορ (61' Σουόνσον), Χάνλον, Στίβενσον, Σλίβκα, Μάλαν, Μπόιλ, Γουαϊτέκερ, Σο (82' Μπάρτλεϊ), Καμπέρι (52' Μούραϊ).

ΠΗΓΗ: filathlos