Euroleague: Η Ρεάλ σκόρπισε τη Φενέρ και κατέκτησε την τρίτη θέση

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 75-94 της Φενέρμπαχτσε και κατέκτησε την τρίτη θέση στο Final Four της Βιτόρια, έχοντας ως κορυφαίο παίκτη τον Γκουστάβο Αγιόν (23π., 11ριμπ.).

Η πρόθεση της Ρεάλ Μαδρίτης να χτυπήσει στο ζωγραφιστό ήταν ξεκάθαρη στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τη Φενέρμπαχτσε, εκεί όπου ο Γκουστάβο Αγιόν σκόραρε για το 5-13 στο 4:37 κι έφτασε τους 8 πόντους με 4/4 δίποντα. Ο Μεξικανός σέντερ ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα κάνοντας το 9-19 από τη γραμμή των βολών, το τρίποντο του Ρούντι Φερνάντεθ έγραψε το 13 (9-22) και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 16-24 για την ομάδα του Πάμπλο Λάσο που σούταρε με 75% στο δίποντο (6/8) και μοίρασε 10 ασίστ!

Η Φενέρ αντέδρασε άμεσα και ισορρόπησε το ματς στο δεύτερο δεκάλεπτο με κορυφαίους τους Κώστα Σλούκα (6π.), Νικολό Μέλι (7π.) ο οποίος μάλιστα έδωσε το προβάδισμα στους Τούρκους, σκοράροντας για τρεις και κάνοντας το 32-31 στο 15:59. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς βελτίωσε τα ποσοστά της στην επίθεση στο δεύτερο δεκάλεπτο (6/10 δίπ., 2/4 τρίπ.) και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 40-38, υποχρεώνοντας την Ρεάλ Μαδρίτης σε 6 λάθη σε αυτό το διάστημα. O Γκουστάβο Αγιόν μπήκε φουριόζος στην τρίτη περίοδο, πετυχαίνοντας οκτώ συνεχόμενους πόντους για το 48-49.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ ενώ τα back2back τρίποντα του Σλούκα διαμόρφωσαν το 59-56 για τη Φενέρμπαχτσε. Όμως ο Αγιόν έκανε τη διαφορά στη ρακέτα, σκοράροντας για το 63-69 στο 30΄ και φτάνοντας τους 23 πόντους (14 στο τρίτο δεκάλεπτο με 7/7 δίποντα). Οι Μαδριλένοι άρχισαν το τέταρτο δεκάλεπτο με σερί 15-0, προηγήθηκαν με 63-84 στο 36:12 με τις βολές του Τόμπκινς και επικράτησαν με 75-94, κατακτώντας την τρίτη θέση στο Final Four της Βιτόρια.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 40-38, 63-69, 75-94.