«Μπλόκαρε» και έχασε η Εθνική Παίδων από την Ισπανία

Η Εθνική Παίδων ηττήθηκε με σκορ 61-41 από την Ισπανία στα προημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U16 του Νόβι Σαντ.

Μάλιστα, η εκνευριστική αστοχία (14/44 δίποντα, 2/24 τρίποντα) ήταν ο βασικός λόγος της ήττας για την ελληνική ομάδα, που κυριάρχησε στα πρώτα 15 λεπτά, αλλά μετά… κατέρρευσε.

Να τονιστεί πως είναι ενδεικτικό  ότι η «γαλανόλευκη» προηγείτο με 26-17 μέχρι τα πρώτα τέσσερα λεπτά της δεύτερης περιόδου, αλλά στη συνέχεια το επί μέρους σκορ ήταν 44-15 υπέρ των Ιβήρων.

Η απουσία του τραυματία Αναστάση Κωστόπουλου ήταν αισθητή επιθετικά κι έτσι παρότι η άμυνα ήταν αποτελεσματική η επίθεση δεν στάθηκε στο ίδιο ύψος και η Ισπανία που πήρε το προβάδισμα με τρίποντο του Τεντέρο από το κέντρο στην εκπνοή του ημιχρόνου (29-27) έκανε… πάρτι στο δεύτερο ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 29-27, 42-33, 61-41.

Ισπανία (Θαμόρα): Ντομίνγκεθ 11, Φεράντο 5, Γκαρούμπα 13, Γκόντσπαουερ 4, Ροντρίγκεθ, Αλντερέτε 18, Κλέμεντ 6, Σάντσεθ 1, Τεντέρο 3.

Ελλάδα (Παπαδόπουλος): Καλόγηρος 2, Κολοβέρος 10, Νικολαΐδης 2, Πράπας 8, Τόλιας 6, Φιλίππου, Φίλλιος 3, Καραμανλής, Παπασάβογλου 3, Βησσαρίου 7.