ΝΒΑ Playoffs: «Αγρίεψαν» οι Ουόριορς και διέλυσαν τους Κλίπερς στο LA

Την… οργή των Ουόριορς βίωσαν οι Κλίπερς.

Οι πρωταθλητές πεισμωμένοι από την ήττα στο δεύτερο παιχνίδι, σε έναν αγώνα που είχαν διαφορά 31 πόντων στο τρίτο δωδεκάλεπτο, έκαναν «πάρτι» στο LA, συντρίβοντας τους αντιπάλους τους με 132-105 και ανέκτησαν το προβάδισμα και το πλεονέκτημα έδρας στη σειρά.

Ο Κέβιν Ντουράντ είχε 38 πόντους με 14/23 σουτ σε μόλις 30 λεπτά συμμετοχής, καθώς ο Πάτρικ Μπέβερλι αυτή τη φορά φορτώθηκε νωρίς με φάουλ και δεν μπορούσε να τον περιορίσει. Ο Στεφ Κάρι πρόσθεσε 21 πόντους σε 20 λεπτά με 4/6 τρίποντα, ενώ σπουδαία δουλειά έκανε και ο Αντρέ Ιγκουοντάλα με 15 πόντους και εξαιρετικές άμυνες.

Ο Ίβιτσα Ζούμπατς με 18 πόντους και 15 ριμπάουντ ξεχώρισε για τους γηπεδούχους που βρέθηκαν στο -17 (24-41) στο πρώτο δωδεκάλεπτο. Ο Λου Γουίλιαμς έμεινε στους 16 πόντους με 4/11 σουτ, ενώ σε κακό βράδυ ήταν ο Ντανίλο Γκαλινάρι με 9 πόντους με 2/13 σουτ.

Το τέταρτο ματς θα γίνει ξανά στο Staples Center το βράδυ της Κυριακής (21/4, 22:30).