«Πάτησε γκάζι» η ΑΕΚ, «ανάσα» για το Ρέθυμνο

ΑΕΚ και Ρέθυμνο πανηγύρισαν μεγάλες νίκες επί των Λαυρίου (83-64) και Κύμης (78-64) αντίστοιχα, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ.

Ανεβάζοντας κατακόρυφα την παραγωγικότητα της σε δεύτερη και τρίτη περίοδο, η Ένωση δε συνάντησε δυσκολία, απέναντι στο Λαύριο, στο ΟΑΚΑ. Οι «κιτρινόμαυροι» επικράτησαν άνετα με 83-64 των φιλοξενούμενων, αυξάνοντας σε 7-2 το ρεκόρ τους και υποχρεώνοντας το Λαύριο στην έκτη απώλεια του και τέταρτη εκτός έδρας.

Πρώτοι σκόρερ των νικητών, που πανηγύρισαν την ένατη διαδοχική επιτυχία σε Ελλάδα και Ευρώπη, οι Χάντερ (14π., 8ρ.) και Σάκοτα (14π.), ενώ τους ακολούθησαν σε απόδοση οι Ράταν Μέις (12π.) και Τσαλμπούρης (1π.). Από το Λαύριο, που υπέστη την τρίτη διαδοχική απώλεια, ξεχώρισε ο Μιλόσεβιτς με 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 37-31, 64-44, 83-64

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη κατάφερε να αιφνιδιάσει την ΑΕΚ στο πρώτο δεκάλεπτο, η λήξη του οποίου την βρήκε στο 1 (15-16). Ωστόσο, ένα ξέσπασμα της Ένωσης, με πρωταγωνιστή τον Γκρίφιν, βοήθησε τους γηπεδούχους να τρέξουν από το εις βάρος τους 19-21 στο 12΄ σερί 11-0, να προηγηθούν με 30-21 στο 14΄ και να μην απειληθούν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (37-31).

Το Λαύριο προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς, μειώνοντας σε 39-36 στο 22΄, αλλά μέχρι εκεί... Με τον Τσαλμπούρη να παίρνει τη σκυτάλη του σκοραρίσματος, η ΑΕΚ πάτησε γκάζι στην επίθεση ξεφεύγοντας με 10 (48-38 στο 26΄) και κλείνοντας την τρίτη περίοδο με διαφορά ασφαλείας ( 20, 64-44). Με την Ένωση να έχει βρει ρυθμό, το Λαύριο περιορίστηκε σε ρόλο θεατή στο τελευταίο δεκάλεπτο, πέφτοντας με το βαρύ 83-64.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος-Καλδίρης-Ζαχαρής

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ (Λούκα Μπάνκι): Ματσιούλις 4, Χάντερ 14, Γκρίφιν 8, Σαντ Ρος 7 (1), Ράταν Μέις 12 (1), Μωραΐτης 2, Σάκοτα 14 (2), Λαρεντζάκης 6, Τσαλμπούρης 10, Ρογκαβόπουλος 3, Ρόμπερσον 3.

ΛΑΥΡΙΟ (Χρήστος Σερέλης): Μαστρογιαννόπουλος, Μιλόσεβιτς 14 (1), Κακλαμανάκης 10, Νίξον 6, Λαμπ 7 (1), Λούντζης, Περράκης, Κουζέλογλου, Τζόουνς 7 (1), Λεγκικας 2, Μέλσον 9 (1), Οντιασε 9.

Δεύτερη νίκη το Ρέθυμνο

Το Ρέθυμνο υπερασπίστηκε την έδρα του, απέναντι στην Κύμη, με 78-64, για την 9η αγωνιστική της Α1 Ανδρών, πανηγυρίζοντας τη δεύτερη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα και υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους στην 8η διαδοχική απώλεια (1-8).

Πρωταγωνιστές των Κρητών οι Στίβεν Μπαρτ Τζούνιορ (23π.) και Ελάια Τζόνσον (20π.), ενώ από την Κύμη ξεχώρισε ο Σκοτ Σαγκς με 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 48-38, 61-52, 78-64

Η παραγωγικότητα του Ρεθύμνου, απόρροια της ευστοχίας από τα 6.75, σε συνδυασμό με την απόλυτη κυριαρχία των Κρητών στα επιθετικά ριμπάουντ βοήθησαν τους γηπεδούχους να σηκώσουν από το πρώτο δεκάλεπτο κεφάλι στο σκορ (23-17) και να πάρουν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο 10 (48-38).

Στην τρίτη περίοδο, η άμυνα ζώνης της Κύμης, έδωσε τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να απειλήσουν και πάλι μειώνοντας σε 53-52 στο 27΄, αλλά μέχρι εκεί... Οι γηπεδούχοι βρήκαν και πάλι τα μακρινά σουτ και με σερί 8-0 έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 9 (61-52), χωρίς να αγχωθούν μέχρι το τελικό 78-64.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης Γ.-Μαγκλογιάννης-Ξενικάκης

ΡΕΘΥΜΝΟ (Βαγγέλης Ζιάγκος): Τζόνσον 20 (4), Χριστοδούλου 11 (1), Μπαρτ Τζ. 23 (3), Ντάνιελς 5, Τζόουνς 11 (1), Σιγκουνας 5 (1), Καλογιαννίδης, Κλάντον, Ραζής 3 (1), Μπρέισι Ντέιβις.

ΚΥΜΗ (Ισίδωρος Κουτσος): Χόρτον 11 (1), Σαγκς 19 (5), Καμφορ, Ουάσινγκτον 7 (1), Ζεκουάν 14, Πουλιανίτης 6 (2), Τσιάρας, Στυλιανού 5 (1), Μαραγκός 2, Τουντζιαράκης, Χολμς.

Ένα 10λεπτο ήταν αρκετό

Επιστροφή στις νίκες για τον Προμηθέα στην Πάτρα, με τους Αχαιούς να κάμπτουν με σχετική άνεση την αντίσταση του Άρη, για την 9η αγωνιστική της Α1 Ανδρών.

Οι Αχαιοί επικράτησαν με 71-61, αυξάνοντας σε 6-3 το ρεκόρ τους και υποχρεώνοντας τους Θεσσαλονικείς στην τέταρτη διαδοχική απώλεια. Κορυφαίος των νικητών ο Ριον Μπράουν με 14 πόντους, ενώ από τον Άρη ξεχώρισαν οι Λευτέρης Μποχωρίδης (11π., 7ασ.) και Ραμόν Χάρις (11π.).

Με ρεσιτάλ άμυνας και παραγωγικότητας στην τρίτη περίοδο, όταν ο Προμηθέας περιόρισε σε μόλις 6 πόντους τους Θεσσαλονικείς, τη στιγμή που ο ίδιος έτρεχε με... 21 στην επίθεση, οι Αχαιοί έριξαν στο... καναβάτσο τον Άρη, εκτοξεύοντας τη διαφορά στους 20 πόντους και μπαίνοντας πρόωρα σε τροχιά νίκης (51-31 στο 30΄).

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στον... επίλογο της αναμέτρησης, εκτελώντας από τα 6.75 (μέτρησαν 6-8 τρίποντα στο τελευταίο δεκάλεπτο), αλλά ο χρόνος δεν ήταν με το μέρος τους και το μόνο που κατάφεραν ήταν να ρίξουν τη διαφορά στους -7 (68-61) στα 29΄΄ για τη λήξη της αναμέτρησης, καθώς ο Προμηθέας έγραψε από τη γραμμή των ελευθέρων βολών το τελικό 71-61.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σχινάς-Σώμος-Αναστόπουλος Α.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Μάκης Γιατράς): Γκίκας 5 (1), Τσαϊρέλης, Μέιερ 12 (1), Λίποβι 8 (2), Μπράουν 14 (1), Σαλούστρος 7, Γερομιχαλός 2, χολ 12 (1), Σανδραμάνης, Έλις 8, Παρκς 3.

Άρης (Βαγγέλης Αγγέλου): Μποχωρίδης 11 (1), ΜακΓκί 8, Μπελ 9 (1), Χάρις 11 (3), Νταλό 3, Σλαφτσάκης 2, Βεργίνης 1, Φλιώνης 9 (3), Τζόουνς 7 (1), Κάιζερ, Αγγέλου.

Αγχωτική νίκη το Περιστέρι

Αγχωτική επιστροφή στις νίκες για το Περιστέρι στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου».

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη επικράτησε στο... νήμα με 74-71 του μαχητικότατου Πανιωνίου, για την 9η αγωνιστική της Α1 Ανδρών, με τους «κυανέρυθρους» να «πληρώνουν» λάθη και αστοχία στα τελευταία 40΄΄ για τη λήξη της αναμέτρησης. Η σημερινή νίκη ήταν η 8η του Περιστερίου στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ ο Πανιώνιος υπέστη την 6η απώλεια και 4η εκτός έδρας σε ισάριθμες δοκιμασίες μακριά από τη Νέα Σμύρνη.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 38-34, 52-51, 74-71