Σώθηκε η Κάλιαρι, στον «γκρεμό» η Σασουόλο

Με δύο γκολ στο τελευταίο εικοσάλεπτο της συνάντησης η Κάλιαρι νίκησε στο «Μαπέι» 2-0 την Σασουόλο, στο πλαίσιο της 37ης αγωνιστικής στη Serie A και στο χρονικά πρώτο παιχνίδι της Κυριακής.

Οι τρεις βαθμοί έδωσαν στην ομάδα του Κλάουντιο Ρανιέρι και τη μαθηματική βεβαιότητα ότι θα παραμείνει στην κατηγορία, ενώ οι «Νεροβέρντι» της Εμίλια-Ρομάνια θα βρεθούν από σήμερα στην Serie B, αν δεν ηττηθεί τουλάχιστον μία εκ των Έμπολι και Φροζινόνε.

Το σκορ άνοιξε για τους φιλοξενούμενους Σαρδηνούς στο 71ο λεπτό ο Ματέο Πράτι που είχε μπει ως αλλαγή τέσσερα λεπτά πριν (στη θέση του Ντεϊόλα) και εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του Αντρέα Κονσίλι σε σουτ του Τζανλούκα Λαπαντούλα, ο οποίος διαμόρφωσε και το τελικό σκορ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, με πέναλτι.

Πηγή: ΑΠΕ - ΜΠΕ