Συγκλονίζει ο «ασημένιος» Γιαννιώτης:Ηταν ο αγώνας της ζωής μου

«Η δεύτερη θέση για μένα ήταν σαν πρώτη», είπε με δάκρυα στα μάτια, ο Ελληνας υπεραθλητής που έπειτα από 5 Ολυμπιακούς Αγώνες ολοκλήρωσε την καριέρα του στην κολύμβηση, με το ασημένιο μετάλλιο στο Ρίο. (VIDEO-ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)

Ο 36χρονος Κερκυραίος υπεραθλητής της κολύμβησης, Σπύρος Γιαννιώτης ανέβηκε στο βάθρο των Ολυμπιονικών του Ρίο.

Επειτα από μία συγκλονιστιή κούρσα ο Ελληνας αθλητής τερμάτισε την υπερμαραθώνια θαλάσσια διαδρομή με χρόνο 1:52:59:08.

Μετά από εξέταση του photo finish, οι κριτές έδωσαν τελικά πρώτο τον Ολλανδό Φέρι Βέερτμαν και δεύτερο, με τον ίδιο χρόνο τον Έλληνα πρωταθλητή, που κατακτά το μόνο μετάλλιο που έλειπε από την πλούσια συλλογή του. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Γάλλος Μαρκ-Αντουάν Ολιβιέ.

«Δεν θα μπορούσε να ήταν καλύτερο το φινάλε»

«Η δεύτερη θέση για μένα ήταν σαν πρώτη», είπε με δάκρυα στα μάτια, ο Σπύρος Γιαννιώτης, έπειτα από 5 Ολυμπιακούς Αγώνες ολοκλήρωσε την καριέρα του στην κολύμβηση, με το ασημένιο μετάλλιο στο Ρίο.

«Είπα στον εαυτό μου δώσε αυτό που δεν μπορείς να φανταστείς, λέω όλα για όλα είναι η τελευταίο σου ευκαιρία κάνε το καλύτερο που μπορείς», δήλωσε ο Κερκυραίος υπεραθλητής στην κάμερα της ΕΡΤ.

«Δεν θα μπορούσε να ήταν καλύτερο το φινάλε, έκανα τον αγώνα της ζωής μου, το βάθρο ήταν απωθημένο τόσων χρόνων», τόνισε ο Ελληνας πρωταθλητής.

Αναφερόμενος στο photo finish, ο ίδιος σημείωσε πως «δεν ήμουν στην αναπνοή του Ολλανδού, είχα κλείσει τα μάτια από τον πόνο, δεν μου βγήκε η χεριά. Αυτό που έχει σημασία αυτό για το οποίο ήρθε το κατάφερα».

Παυλόπουλος σε Γιαννιώτη: Η μεγάλη Ολυμπιακή σας καταξίωση μας κάνει όλους υπερήφανους

Συγχαρητήρια ΑΝΕΛ σε Γιαννιώτη

ΔΗΜΑΡ: Αγώνας-ύμνος για το ολυμπιακό ιδεώδες από το σύμβολο της ελληνικής κολύμβησης