Α1 Πόλο Γυναικών: Πρωταθλητής Ελλάδας ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 11-9 της Βουλιαγμένης και με 2-0 στη σειρά των τελικών κατέκτησε το φετινό πρωτάθλημα στην Α1 πόλο Γυναικών.

Ο Ολυμπιακός πήρε σημαντικό προβάδισμα στα μισά του τρίτου οκταλέπτου. Η Βουλιαγμένη έκανε προσπάθεια να μπει και πάλι στο παιχνίδι, αλλά δεν τα κατάφερε. Η ομάδα του Πειραιά κατέκτησε το 11ο πρωτάθλημα στην ιστορία της και 7ο συνεχόμενο.

Με την κατάκτηση αυτή ο Ολυμπιακός ισοφάρισε τη Βουλιαγμένη σε πρωταθλήματα.

Η Βουλιαγμένη μπήκε στο ματς με προσήλωση στην άμυνα. Μην ξεχνάμε ότι στον πρώτο τελικό βρέθηκε να κυνηγάει διαφορά τεσσάρων τερμάτων από την πρώτη κιόλας περίοδο. Αυτό έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του Λαιμού να προηγηθεί με 3-2 με την Κοντονή στο ξεκίνημα του δεύτερου οκταλέπτου.

Από εκείνο το σημείο και μετά ο Ολυμπιακός πάτησε... γκάζι. Βρίσκοντας γκολ από την περιφέρεια, η ομάδα του Χάρη Παυλίδη έχτισε σερί και προηγήθηκε με 3-7 με την Τσουκαλά στα μισά του τρίτου οκταλέπτου. Η Βουλιαγμένη μείωσε μετά από αρκετά λεπτά με την Πρωτοπαπά.

Η ομάδα των νοτίων προαστίων μείωσε σε 7-9 με δύο γκολ της Ξενάκη στο ξεκίνημα του τέταρτου οκταλέπτου. Η Ελευθεριάδου έδωσε ξανά προβάδισμα τριών τερμάτων στον Ολυμπιακό με τη Βουλιαγμένη να μπαίνει ξανά στη διεκδίκηση του ματς με δύο γκολ της Γιαννοπούλου για το 9-10, τέσσερα περίπου λεπτά πριν το τέλος.

Η Μαργαρίτα Πλευρίτου έκανε το 9-11 για τον Ολυμπιακό και έδωσε το πάνω χέρι στην ομάδα του Πειραιά που έπαιξε όσο χρειαζόταν και πήρε τη νίκη και το πρωτάθλημα.

Οκτάλεπτα: 2-2, 1-3, 2-4, 4-2

Βουλιαγμένη (Καμμένου): Κοτσιώνη, Πρωτοπαπά 1, Ρακιντζή 1, Ελληνιάδη 1, Γιαννοπούλου 2, Ξενάκη 2, Νίνου, Πάτρα 1, Κώτσια, Διαμαντοπούλου, Κοντονή 1, Καλαϊτζή, Καϊάφα, Μουστακαρία, Λαβί

Ολυμπιακός (Παυλίδης): Διαμαντοπούλου, Πλευρίτου Ε. 1, Μπενέκου 1, Ελευθεριάδου 3, Κανετίδου 1, Αβραμίδου, Ασημάκη 1, Πλευρίτου Μ. 1, Δούλη, Πλευρίτου Β., Τσουκαλά 2, Μυριοκεφαλιτάκη, Σιούτη, Κρίστμας 1, Σταματοπούλου