ΒΙΝΤΕΟ: Ανατροπή κορυφής για τη Ρεάλ Μαδρίτης

Το ντέρμπι κορυφής της La Liga μεταξύ της Ρεάλ και της Σεβίλλης κρίθηκε από τους δύο MVP των "μερένγκες", Καρίμ Μπενζεμά και Βινίσιους, που έκαναν την ανατροπή και έδωσαν τη νίκη στην ομάδα τους με 2-1.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το καλύτερο ημίχρονό τους, όμως στις τέσσερις πολύ μεγάλες ευκαιρίες που δημιούργησαν, πέτυχαν μόνο ένα τέρμα. Ο Ράφα Μιρ είχε δύο από αυτές και σκόραρε στο 12', ο Λούκας Οκάμπος είχε τις άλλες δύο, αλλά κατάφερε να έχει απλά ένα δοκάρι. Στο 32', ο Καρίμ Μπενζεμά ισοφάρισε για τους γηπεδούχους και έφτασε τα 361 γκολ σε διασυλλογικό επίπεδο, καταρρίπτοντας το ρεκόρ Γαλλίας του Τιερί Ανρί.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετά μοιρασμένο, όμως ο Βινίσιους δεν είχε πει την τελευταία κουβέντα. Με υπέροχη ατομική ενέργεια και εκπληκτικό σουτ εκτός περιοχής στο 87' έδωσε το προβάδισμα στη Ρεάλ. Όλα έδειχναν ότι ο αγώνας θα έληγε με νίκη των γηπεδούχων, όμως στις καθυστερήσεις χρειάστηκε και η επέμβαση του Τιμπό Κουρτουά στον Τόμας Ντιλέινι για να διατηρηθεί το 2-1.