ΒΙΝΤΕΟ: Μία νίκη μακριά από τους τελικούς του NBA οι Ουόριορς

Οι Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς επιβλήθηκαν με 109-100 εκτός έδρας των Ντάλας Μάβερικς και απέχουν μία νίκη από την πρόκριση στους τελικούς του NBA.

Ο αγώνας είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ. Οι «πολεμιστές» πήραν προβάδισμα άνω των δέκα πόντων στην τρίτη περίοδο.

Ο Ντόντσιτς μείωσε σε 99-104 ένα λεπτό και δεκαπέντε δεύτερα πριν το τέλος του αγώνα. Ο Τζόρνταν Πουλ με εύστοχο τρίποντο στην επόμενη φάση διαμόρφωσε το 99-107 και ουσιαστικά τελείωσε το ματς.

Για την ομάδα του Στιβ Κερ μεγάλη εμφάνιση έκανε ο Κάρι με 31 πόντους, 11 ασίστ και 5 ριμπάουντ. Σημαντική ήταν κι η βοήθεια του Ουίγκινς που πέτυχε 27 πόντους και μάζεψε 11 ριμπάουντ.

Ο Λούκα Ντόντσιτς των Μάβερικς έκανε μία ακόμη συγκλονιστική εμφάνιση, σημειώνοντας double double με 40 πόντους και 11 ριμπάουντ. Ο Ντίνγουιντι πέτυχε 26 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 22-25, 47-48, 68-78, 100-109.

Μάβερικς: Φίνι-Σμιθ 9 (2), Μπούλοκ (0/10 σουτ, 0/7 τρίποντα), Πάουελ 3, Μπράνσον 20 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντόντσιτς 40 (11/23 σουτ, 4/9 τρίποντα, 14/17 βολές, 11 ριμπάουντ), Κλέμπερ (0/5 τρίποντα), Μπέρτανς 2, Ντίνγουιντι 26 (4/10 τρίποντα), Ντιλικίνα.

Ουόριορς: Γκριν 10 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ουίγκινς 27 (1/5 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Λούνι 9 (12 ριμπάουντ), Κάρι 31 (5/10 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Τόμπσον 19 (6/18 σουτ, 3/10 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Πόρτερ 2, Τοσκάνο-Άντερσον, Πουλ 10 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μούντι 1.

ΠΗΓΗ: filathlos.gr