ΒΙΝΤΕΟ: Τρελή ματσάρα και 3-3 το Γερμανία-Ελβετία - Η Ουκρανία σόκαρε την Ισπανία

Ένα καταπληκτικό παιχνίδι διεξήχθη στην Κολωνία για το Nations League, με τη Γερμανία και την Ελβετία να αναδεικνύονται ισόπαλες με 3-3. Παρ' όλα αυτά, οι Γερμανοί μείωσαν στον πόντο τη διαφορά τους από την πρωτοπόρο του ομίλου, Ισπανία, η οποία ηττήθηκε με 1-0 στην έδρα της Ουκρανίας!

Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε υποτίμησε την Ουκρανία, με τους παίκτες του Αντρέι Σεφτσένκο να σκοράρουν στο 76ο λεπτό με τον Τσιγκάνκοφ και να παίρνουν τεράστια νίκη φτάνοντας στους 6 βαθμούς και μπαίνει στην διεκδίκηση ακόμη και της πρώτης θέσης!

Την ίδια ώρα, στο άλλο ματς του ομίλου η Γερμανία έμεινε στο 3-3 με την Ελβετία δείχνοντας ακόμη μια φορά κακό πρόσωπο και πολλά θέματα στην αμυντική της γραμμή. Οι Ελβετοί ευτύχισαν να προηγηθούν με 2-0 στο 26' χάρη στα τέρματα των Γκαβράνοβιτς και Φρόιλερ, αλλά Βέρνερ και Χάβερτς απάντησαν και έφεραν το σκορ στα ίσα στο 55ο λεπτό! Στα... καπάκια, όμως, ο Γκαβράνοβιτς σκόραρε για δεύτερη φορά και έγραψε το 3-2, όμως ο Γκνάμπρι είχε έτοιμη την απάντησή του στο 60ο λεπτό με υπέροχο τακουνάκι για το τελικό 3-3.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Γερμανία - Ελβετία 3-3 (28' Βέρνερ, 55' Χάβερτς, 60' Γκνάμπρι / 5', 57' Γκαβράνοβιτς, 26' Φρόιλερ)

Ισπανία - Ουκρανία 1-0 (76' Τσιγκάνκοφ)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Ισπανία 7

2. Γερμανία 6

3. Ουκρανία 6

4. Ελβετία 2

Στην τρίτη κατηγορία του θεσμού (σ.σ δεν έγιναν παιχνίδια για τη δεύτερη απόψε), το Λουξεμβούργο έκανε την έκπληξη, επικρατώντας με 2-1 εκτός έδρας του Μαυροβουνίου και μάλιστα με ανατροπή, ενώ η Κύπρος έμεινε στο 0-0 με το Αζερμπαϊτζάν.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Αζερμπαϊτζάν - Κύπρος 0-0

Μαυροβούνιο - Λουξεμβούργο 1-2 (34' Ιβάνοβιτς / 42' Μουράτοβιτς, 86' Σινάνι)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Λουξεμβούργο 9

2. Μαυροβούνιο 9

3. Αζερμπαϊτζάν 4

4. Κύπρος 1

Συνεχίζουν την εντυπωσιακή τους πορεία τα νησιά Φερόε. Ο Όλσεν καθάρισε το ματς στο Τόρσχαβν με δύο γκολ. Για την ακρίβεια και τα δύο γκολ της εντός έδρας νίκη επί της Ανδόρας. Έτσι παρέμειναν στην κορυφή του πρώτου ομίλου της League D.

Λετονία - Μάλτα 0-1 (90+7' Μποργκ)

Νήσοι Φερόε - Ανδόρα 2-0 (19', 33' Όλσεν)