Quantcast

Δεν άντεξε στη Μάλαγα το Λαύριο

Το Λαύριο «έπεσε» στη Μάλαγα με το τελικό 86-70, απέναντι στην Ουνικάχα, για τη 2η αγωνιστική του Basketball Champions League, γνωρίζοντας την πρώτη ήττα του στον 3ο όμιλο της διοργάνωσης. Στον αντίποδα, οι Ισπανοί έγραψαν το «δύο στα δύο».

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη... εκτροχιάστηκε στη δεύτερη περίοδο, όταν «εγκλωβίστηκε» στην αντίπαλη άμυνα και δέχθηκε επιμέρους σκορ 25-15, με το οποίο η Ουνικάχα εξασφάλισε μία διψήφια διαφορά (45-35 στο 20΄).

Το Λαύριο προσπάθησε να αντιδράσει στο τρίτο δεκάλεπτο, ανεβάζοντας στροφές στην επίθεση, αλλά με την άμυνα του σε... καταστολή δεν κατάφερε να πλησιάσει στο σκορ... Στον επίλογο του αγώνα, η ελληνική ομάδα πλήρωσε την αστοχία της από τα 6.75 (5/23 τρίποντα) και τα λάθη, δείχνοντας ανήμπορη να φανεί απειλητική.

Πρώτος σκόρερ του Λαυρίου ο Τάισον Κάρτερ με 21 πόντους, ενώ από την Ουνικάχα έλαμψε ο Μπριθουέλα με 16.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 45-35, 66-56, 86-70

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ματσόνι, Μαρκές, Ζούπανσιτς

Οι συνθέσεις:

ΟΥΝΙΚΑΧΑ ΜΑΛΑΓΑ (Κατσικάρης): Αμπρομάιτις 15 (1), Αλόνσο 9 (2), Μπουτέιγ 13 (1), Κόουλ 7 (1), Νόζα 2, Μπαρέιρο 9 (2), Μπριθουέλα 16 (2), Ντίαθ, Έρικ 6, Φερνάντεθ 9 (1).

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Μπλερ, Λιούις 14 (1), Νικολαΐδης 2, Περσίδης, Βουλγαρόπουλος 2, Αμίνου 2, Κάρτερ 21 (3), Γερομιχαλός 3 (1), Γκόινς, Κακλαμανάκης 10, Μουράτος 8, Σμιθ 8.