Europa League: Η Σπαρτάκ Μόσχας νίκησε τη Νάπολι κι έβαλε «φωτιά» στο γκρουπ

Η Σπαρτάκ Μόσχας νίκησε για δεύτερη φορά φέτος τη Νάπολι στους ομίλους του Europa League, αυτή τη φορά με 2-1 στη Μόσχα στο εναρκτήριο παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής κι απ' την 4η θέση, «έπιασε» στην κορυφή τους «παρτενοπέι» βάζοντας... φωτιά στο 3ο γκρουπ, ένα 24ωρο πριν από το έτερο (κι αντίστοιχα καθοριστικό) παιχνίδι του ομίλου ανάμεσα στη Λέστερ και τη Λέγκια Βαρσοβίας.

Η ομάδα του Ρουί Βιτόρια πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό, καθώς πήρε «κεφάλι» στο σκορ μόλις στο 3ο λεπτό, με εύστοχο πέναλτι του Αλεξάντερ Σομπόλεφ (ανατροπή του Πρόμες από τον Λομπότκα).

Ο ίδιος παίκτης έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στους Ρώσους στο 28' με κεφαλιά, κάνοντας ακόμη πιο δύσκολο το έργο της Νάπολι, η οποία δεν είχε στην ενδεκάδα της τον Κώστα Μανωλά (έμεινε στον πάγκο σε όλο το ματς).

Στο 64' ο Ελμάς μείωσε σε 2-1 για τους Ιταλούς, όμως στο μισάωρο που απέμεινε ως το φινάλε η Σπαρτάκ κράτησε ως το τέλος το προβάδισμά της, παρά την πίεση της Νάπολι και πλέον ξαναμπήκε για τα καλά στη διεκδίκηση της πρόκρισης, παίζοντας τα... ρέστα της στις 9 Δεκεμβρίου στη Βαρσοβία, κόντρα στη Λέγκια.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερς της 5ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa League:

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Πέμπτη 25 Νοεμβρίου

22:00 Ρέιντζερς (Σκωτία)-Σπάρτα Πράγας (Τσεχία)

22:00 Μπρόντμπι (Δανία)-Λιόν (Γαλλία)

2ος ΟΜΙΛΟΣ

Πέμπτη 25 Νοεμβρίου

22:00 Αϊντχόφεν (Ολλανδία)-Στουρμ Γκρατς (Αυστρία)

22:00 Μονακό (Γαλλία)-Σοσιεδάδ (Ισπανία)

3ος ΟΜΙΛΟΣ

Τετάρτη 24 Νοεμβρίου

Σπαρτάκ Μόσχας (Ρωσία)-Νάπολι (Ιταλία)                    2-1

(3΄ πέν., 28΄ Σομπόλεφ - 64΄ Ελμάς)

               

Πέμπτη 25 Νοεμβρίου

22:00 Λέστερ (Αγγλία)-Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία)

4ος ΟΜΙΛΟΣ

22:00 Ολυμπιακός (ΕΛΛΑΔΑ)-Φενερμπαχτσέ (Τουρκία)

22:00 Αϊντραχτ Φρανκφούρτης (Γερμανία)-Αντβέρπ (Βέλγιο)

5ος ΟΜΙΛΟΣ

Πέμπτη 25 Νοεμβρίου

19:45 Γαλατασαράι (Τουρκία)-Μαρσέιγ (Γαλλία)

19:45 Λοκομοτίβ Μόσχας (Ρωσία)-Λάτσιο (Ιταλία)

6ος ΟΜΙΛΟΣ

Πέμπτη 25 Νοεμβρίου

19:45 Μίντιλαντ (Δανία)-Μπράγκα (Πορτογαλία)

19:45 Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)-Λουντογκόρετς (Βουλγαρία)

7ος ΟΜΙΛΟΣ

Πέμπτη 25 Νοεμβρίου

19:45 Λεβερκούζεν (Γερμανία)-Σέλτικ (Σκωτία)

19:45 Μπέτις (Ισπανία)-Φερεντσβάρος (Ουγγαρία)

8ος ΟΜΙΛΟΣ

Πέμπτη 25 Νοεμβρίου

19:45 Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία)-Γκενκ (Βέλγιο)

19:45 Ραπίντ Βιέννης (Αυστρία)-Γουέστ Χαμ (Αγγλία)