Quantcast

Ευρωπαϊκό υγρού στίβου: Για μετάλλιο Μπίλας και 4Χ100μ μικτή mixed

Μετά το εξαιρετικό ξεκίνημα και τα δύο μετάλλια (χρυσό ο Παπαστάμος στα 400μ. μικτή και χάλκινο η ομάδα 4Χ200μ. ελεύθερο ανδρών) στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης του Βελιγραδίου, η ελληνική αποστολή είναι έτοιμη για νέες διακρίσεις κατά την αυριανή (18/6) 2η ημέρα των αγώνων.

Καταρχήν με τον Στέργιο Μπίλα, ο οποίος στις 19:37 θα αγωνιστεί στον τελικό των 50μ. πεταλούδα, όπου πέρασε με πανελλήνιο ρεκόρ και την κορυφαία επίδοση των ημιτελικών (23.06). Αν επαναλάβει ανάλογη κούρσα, ο πρωταθλητής του Ολυμπιακού είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα πάρει μετάλλιο και έχει καλές πιθανότητες να ανέβει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Βασικότεροι αντίπαλοί του θα είναι ο Ισραηλινός Μεϊρόν Αμίρ Τσερούτι (23.20 στον ημιτελικό) και ο Ούγγρος Σεμπάστιαν Σάμπο, πρωταθλητής Ευρώπης το 2021 (23.23).

Βλέψεις μεταλλίου όμως έχει και η ομάδα 4Χ100μ. μικτή ομαδική mixed, που αναμένεται να παραταχθεί -τουλάχιστον στον τελικό- με την κανονική σύνθεσή της (Απόστολος Χρήστου, Γιώργος Ασπουγαλής, Άννα Ντουντουνάκη, Νόρα Δράκου), αυτή δηλαδή με την οποία κέρδισε μέσω του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος της Ντόχα το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Η εθνική θα αγωνιστεί αρχικά στη 2η προκριματική σειρά (διαδρομή 3), στις 11:29 π.μ., και αν όλα πάνε καλά θα διεκδικήσει θέση στο βάθρο στον βραδινό (21:10) τελικό.

Η Άννα Ντουντουνάκη ξεκινάει την προσπάθειά της στις 10:31, αγωνιζόμενη στη 2η προκριματική σειρά των 50μ. πεταλούδα (διαδρομή 4), αγώνισμα στο οποίο με 25.82 έχει την τρίτη επίδοση ανάμεσα στις συμμετέχουσες και συγκαταλέγεται στα φαβορί.

Ο Απόστολος Σίσκος θα μετάσχει στις 11:12 στην 1η προκριματική σειρά των 200μ. ύπτιο, όπου έχει συνολικά την έκτη επίδοση με 1:56.64 και δεν αναμένεται να έχει πρόβλημα για να περάσει, τουλάχιστον στα ημιτελικά.

Ο Δημήτρης Μάρκος, εξάλλου, θα «πέσει» στο φινάλε του πρωινού προγράμματος (11:55) στην 3η και τελευταία προκριματική σειρά των 800μ. ελεύθερο (διαδρομή 3), όπου με 7:49.97 έχει τον 5ο χρόνο και έχει τις δυνατότητες να πλασαριστεί στην οκτάδα, που θα προκριθεί στον τελικό της Τετάρτης (19/6).

Διπλή ελληνική παρουσία θα έχουμε στην 4η και τελευταία σειρά των 100μ. πρόσθιο γυναικών (11:09), όπου η Χαρά Αγγελάκη (διαδρομή 7, 16η επίδοση με 1:08.70) και η Ελένη Κοντογεώργου (διαδρομή 0, 25η επίδοση με 1:09.55) θα κυνηγήσουν την πρόκριση στη 16άδα.

Πιο δύσκολο είναι το έργο του Οδυσσέα Μελαδίνη στα 100μ. ελεύθερο, όπου με 49.24 έχει τον 27ο χρόνο και αγωνίζεται στις 10:57 στη διαδρομή 9 της 9ης και τελευταίας προκριματικής σειράς.

Το πρόγραμμα και οι ελληνικές συμμετοχές της 2ης ημέρας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης του Βελιγραδίου:

  • 10:30 50μ. πεταλούδα Γ (Προκριματικοί) --Ντουντουνάκη--
  • 10:38 100μ. ελεύθερο Α (Προκριματικοί) --Μελαδίνης--
  • 11:00 100μ. πρόσθιο Γ (Προκριματικοί) --Αγγελάκη, Κοντογεώργου--
  • 11:12 200μ. ύπτιο Α (Προκριματικοί) --Σίσκος--
  • 11:23 4Χ100μ. μικτή ομαδική mixed Α-Γ (Προκριματικοί) --Εθνική ομάδα--
  • 11:35 800μ. ελεύθερο Α (Προκριματικοί) --Μάρκος--
  • 19:30 200μ. ύπτιο Γ (ΤΕΛΙΚΟΣ)
  • 19:37 50μ. πεταλούδα Α (ΤΕΛΙΚΟΣ) --Μπίλας--
  • 19:42 100μ. ελεύθερο Γ (ΤΕΛΙΚΟΣ)
  • 19:48 100μ. πρόσθιο ανδρών (ΤΕΛΙΚΟΣ)
  • 19:54 100μ. πρόσθιο Γ (Ημιτελικοί)
  • 20:03 100μ. ελεύθερο Α (Ημιτελικοί)
  • 20:12 50μ. πεταλούδα Γ (Ημιτελικοί)
  • 20:19 200μ. ύπτιο Α (Ημιτελικοί)
  • 20:57 800μ. ελεύθερο Γ (ΤΕΛΙΚΟΣ)
  • 21:10 4Χ100μ. μικτή ομαδική mixed Α-Γ (ΤΕΛΙΚΟΣ)