Quantcast

Η Άρσεναλ έκοψε την... φόρα της Γουλβς για το Champions League - BINTEO

Με γκολ στο φινάλε των δύο ημιχρόνων η Άρσεναλ νίκησε με 2-0 τη Γουλβς εκτός έδρας  και της έκοψε τα... φτερά για το Champions League.

Η ομάδα την οποία θα αντιμετωπίσει ο Ολυμπιακός στο Europa League, πραγματοποιούσε υψηλή πτήση και 'πίεζε' για μια θέση στην πεντάδα, η οποία φέτος οδηγεί στην κορυφαία διοργάνωση - λόγω της τιμωρίας της Μάντσεστερ Σίτι. Η πορεία αυτή όμως κόπηκε από την Άρσεναλ, η οποία πέρασε από το «Μολινό» με την 4η σερί νίκη της σε όλες τις διοργανώσεις.

Το σκορ για την ομάδα του Μικέλ Αρτέτα άνοιξε ο Σάκα με βολέ με το αριστερό μέσα από την περιοχή, με το 0-1 να είναι το σκορ του πρώτου ημίχρονο . Οι «κανονιέρηδες» άντεξαν στην επανάληψη σε ό,τι προσπάθησαν να κάνουν οι γηπεδούχοι και στο 86' έπειτα από πάσα του Γουίλοκ ο Λακαζέτ υποδέχθηκε ωραία μέσα στην περιοχή και με διαγώνιο σουτ τελείωσε τη φάση για το τελικό 0-2.