Quantcast

Καλάθης κερνάει, Τόμας πίνει και νίκη για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ κόντρα στη Βαλένθια με 91-80

Με την… αύρα του Ρικ Πιτίνο, που βραβεύτηκε στο ΟΑΚΑ, τον Τόμας να σκοράρει 18 πόντους και τον Καλάθη να μοιράζει 9 ασίστ, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επικράτησε με 91-80 της Βαλένθια στο ΟΑΚΑ, πήρε δεύτερη σερί νίκη και έφτασε στο 4-3 στην Euroleague.

Ο Παναθηναϊκός κατέβηκε στο ΟΑΚΑ έχοντας στο μυαλό του πως το παιχνίδι με την Βαλένθια είναι κυκλωμένο στο ημερολόγιο ως ένα από τα must win ματς, από αυτά που δεν υπάρχει κανένα άλλο αποτέλεσμα εκτός της νίκης, άνετης ή και απλά... επαγγελματικής.

Με εξαίρεση κάποια νωθρά διαστήματα και κυρίως το κακό πρόσωπο στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, το «τριφύλλι» έκανε το καθήκον του και κέρδισε τους μαχητικούς Ισπανούς, ανεβαίνοντας έτσι στο 4-3 μετά τις πρώτες εφτά αγωνιστικές της κανονικής περιόδου.

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη ήταν εξαιρετική στο πρώτο μέρος (45-35), όμως το κακό τρίτο δεκάλεπτο (68-64 στο 30') έφερε άγχος και συνθήκες... ντέρμπι για μεγάλο διάστημα στο δεύτερο ημίχρονο. Η ποιότητα των γηπεδούχων και η καλή εμφάνιση των Ντεσόν Τόμας - Νικ Καλάθη έφεραν τελικά το επιθυμητό αποτέλεσμα, με τους «πράσινους» να παίρνουν επίσης πολλά από τον Ταιρίς Ράις και τον Ουέσλι Τζόνσον.

Στο 1-6 έμειναν οι «νυχτερίδες», που παρουσίασαν πάντως καλό πρόσωπο, με κύριο εκφραστή τον Τζόρνταν Λόιντ, ο οποίος έκανε εμφάνιση καριέρας με εξαιρετικά νούμερα.

Ο αρχικός ενθουσιασμός των γηπεδούχων και το προβάδισμα εφτά πόντων στο 2' είχε... απάντηση από πλευράς Βαλένθια, με τους Ισπανούς να «τρέχουν» επιμέρους σκορ 11-2 και να βρίσκονται μπροστά στο σκορ στο 6' (11-13). Οι «πράσινοι» απάντησαν με ένα γρήγορο 10-0 (21-13, 9') και τελικά έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο 8 (26-18).

Tα χειροκροτήματα στην είσοδο του Νίκου Παππά έδωσαν... φτερά στα πόδια του έμπειρου γκαρντ, που ήταν εξαιρετικός στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου. Τα δύο τρίποντα και η ασίστ στον Παπαγιάννη... πρωταγωνίστησαν στο 12-7 από το 10' μέχρι το 15', που έφερε τους γηπεδούχους στο 13 (38-25). Η Βαλένθια είχε σποραδικές αντιδράσεις, με τους γηπεδούχους να έχουν πάντως απαντήσεις, να μένουν σε θέση οδηγού και να κλείνουν το πρώτο ημίχρονο στο 10 (45-35).

Η Βαλένθια ξεκίνησε... φορτσάτη το δεύτερο ημίχρονο και εκματελλεύτηκε το νωθρό πρόσωπο του Παναθηναικού ΟΠΑΠ, με το γρήγορο 11-4 των Ισπανών να δίνει νέο ενδιαφέρον στο ματς (49-46, 23'). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο και ο Λόιντ μείωσε στον πόντο (49-48, 24'), ενώ τα 4/4 τρίποντα των Ισπανών έφεραν το ματς στα ίσια (59-59, 27'). Ο Αμερικανός γκαρντ σκόραρε ξανά από τα 6,75μ και οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά (61-62, 29'), με τους Παπαπέτρου, Τόμας, Ράις να δίνουν... ανάσα και να κρατούν τον Παναθηναικό ΟΠΑΠ μπροστά στο σκορ (68-64).

Τα πρώτα δύο λεπτά της τέταρτης περιόδου έφεραν ένα γρήγορο σερί 5-0 για τους γηπεδούχους, που ανέβασαν την διαφορά στους 9 (73-64, 32'). Οι Τζόνσον και Ράις «χτύπησαν» από το τρίποντο για το 10 (79-69, 34') και το «τριφύλλι» βρήκε ακόμα ένα μεγάλο τρίποντο από τον άλλοτε NBAer (85-76, 39') «κλειδώνοντας» το ματς με μεγαλύτερο άγχος από αυτό που περίμενε.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 45-35, 68-64, 91-80.

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: Τόμας 19 (5 ριμπ.), Ράις 14, Παπαγιάννης 4, Παπαπέτρου 8, Παππάς 6, Βουγιούκας 2, Τζόνσον 11 (5 ριμπ.), Φριντέτ 12, Καλάθης 13 (12 ριμπ., 9 ασίστ), Γουάιλι 2, Μήτογλου, Μπέντιλ

Βαλένθια: Κολόμ 10, Μαρίνκοβιτς 3, Λόιντ 27 (8 ασίστ, 5 ριμπ.), Εντούρ, Λαμπεϊρί 8, Τόμπεϊ, Μότουμ 3, Ντούμπλιεβιτς 11, Βίβες 7, Σαν Εμετέριο 5, Σάστρε, Ντόρνεκαμπ 6