Quantcast

NBA: Δεν έφτανε ο Ουίλιαμσον για τους Πέλικανς, ματσάρα στη Βοστώνη

Δύο ματς περιλάμβανε το πρόγραμμα της Πέμπτης στο NBA.

Στην αναμέτρηση των Πέλικανς απέναντι στους Θάντερ, μπορεί ο Ζάιον Ουίλιαμσον να έκανε ρεκόρ καριέρας με 32 πόντους, αλλά δεν μπόρεσε να αποτρέψει την ήττα για την ομάδα του με 123-118.

Οι φιλοξενούμενοι, με τον Γκαλινάρι σε εκπληκτική μέρα, επικράτησαν με 123-118 και έφτασαν στο 8-0 που είναι ρεκόρ για την ομάδα της Οκλαχόμα.

Για την ομάδα της Νέας Ορλεάνης (23-32) ο Ζάιον είχε 32 πόντους με 10/13 βολές, 11/18 δίποντα, 0/1 τρίποντα και ο Ρέντικ 24 πόντους.

Από πλευράς Θάντερ (33-22) ο Γκαλινάρι πέτυχε 29 πόντους και ο Σρέντερ είχε 22.

Όσον αφορά το ντέρμπι της ημέρας ανάμεσα σε Σέλτικς και Κλίπερς, ήταν συναρπαστικό.

Με τον Τέιτουμ να είναι σε τρομερή κατάσταση και τον Γκρόντον Χέιγουορντ να «εκτελεί» στο τελευταίο λεπτό, η ομάδα της Βοστώνης επικράτησε μετά από δύο παρατάσεις με 141-133.

Σε ένα ματς, που ήταν ντέρμπι μέχρι το τέλος, ο Μόρις ισοφάρισε σε 114-114 με 46” στο χρονόμετρο και τον Ουόκερ να αστοχεί στο τελευταίο σουτ.

Με τρίποντο του Σάμετ οι Κλίπερς ισοφάρισαν ξανά (127-127) στην παράταση παρά το σόου του Τέιτουμ.

Στη δεύτερη παράταση ο Χέιγουορντ ανέλαβε δράση και διαμόρφωσε το τελικό 134-132.

Κορυφαίος για τη Βοστώνη (38-16) ο Τέιτουμ με 39 πόντους (6/10β., 9/13διπ., 5/10τρ.) και 9 ριμπάουντ.

Σε ό,τι αφορά τους Κλίπερς (37-18), ο Ουίλιαμς ήταν ο πρώτος σκόρερ με 35 πόντους (4/6β., 11/24διπ., 3/9τρ.) και 8 ασίστ.