Ο Λουκάκου έστειλε την Ίντερ στην... Μίλαν

Το μεγάλο ντέρμπι της προημιτελικής φάσης του Coppa Italia είναι γεγονός. Η Ίντερ θ' αντιμετωπίσει τη Μίλαν στις 27/01, μετά τη σημερινή της (13/01) δύσκολη πρόκριση στην έδρα της Φιορεντίνα με 2-1 στη διαδικασία της παράτασης.

Χθες, η Μίλαν πέρασε στα πέναλτι το εμπόδιο της Τορίνο και σήμερα η «συμπολίτισσα», Ίντερ, χρειάστηκε το επιπλέον μισάωρο για να συνεχίσει στη διοργάνωση.

Το γκολ που έστειλε τους «νερατζούρι» στους «8» πέτυχε ο Ρομέλου Λουκάκου με κεφαλιά στο 119'.

Η Ίντερ προηγήθηκε με το πέναλτι του Βιδάλ στο 40ό λεπτό, με τους γηπεδούχους να μην το βάζουν κάτω και να ισοφαρίζουν στο 57΄ με τον Κουαμέ. Το σκορ αυτό (1-1) δεν άλλαξε έως το φινάλε της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης και οι δύο αντίπαλοι οδηγήθηκαν στην παράταση.

Οι δύο ομάδες του Μιλάνου θ΄ αναμετρηθούν στις 27/1 σε νοκ-άουτ ματς που θα στείλει τη μία εξ αυτών στους ημιτελικούς.

Τα αποτελέσματα της φάσης των «16» στο Κύπελλο Ιταλίας και οι διασταυρώσεις στους προημιτελικούς έχουν ως εξής:

Μίλαν-Τορίνο         5-4 πέν. (κ.α. και παρ. 0-0)

Φιορεντίνα-Ίντερ     1-2 παρ (κ.αγ. 1-1)

Νάπολι-Έμπολι       18:45

Γιουβέντους-Τζένοα  21:45