Ολυμπιακοί Αγώνες: Νίκη για τον Παναγιώτη Γκιώνη και συνεχίζει στους «32»

Όπως και στον πρώτο γύρο, έτσι και στο δεύτερο ο Παναγιώτης Γκιώνης επικράτησε άνετα του Αιγύπτιου Αχμέντ Σαλέχ με 4-1 γκέιμ και συνεχίζει στη φάση των «32» του ολυμπιακού τουρνουά επιτραπέζιας αντισφαίρισης στο Τόκιο, με επόμενο αντίπαλο τον Κορεάτη Ζέουνγκ

Ο Παναγιώτης Γκιώνης μπήκε δυνατά, προηγήθηκε του Αιγύπτιου Αχμέντ Σαλέχ, με 7-5, ο Αιγύπτιος αντέδρασε ισοφάρισε σε 11-11 και τελικά πήρε το πρώτο γκέιμ με 13-11, σε 9’. Στον ίδιο ρυθμό εντυπωσιακός και στο 2ο γκέιμ ο Έλληνας πρωταθλητής το πήρε με 11-7 σε 7 λεπτά.

Στο 3ο γκέιμ ο Αιγύπτιος μπήκε πιο δυνατά προηγήθηκε με 2-0, 4-2, 5-3 με τον Γκιώνη να φέρνει στα ίσα τον αγώνα σε 5-5, στην προσπάθεια του να πάρει και αυτό το γκέιμ. Ο Αιγύπτιος στην 3η περίοδο μπήκε αποφασισμένος προηγήθηκε με 8-6 και 9-7, αλλά ο Γκιώνης με δυνατή ψυχολογία έφερε εκ νέου το παιχνίδι στα ίσα 9-9. Ο Αιγύπτιος πήρε τελικά το γκέιμ με 11-9, σε 10 λεπτά, στο μεγαλύτερο χρονικά γκέιμ έως εκείνη τη στιγμή του αγώνα.

Στο 4ο γκέιμ ο 42χρονος Έλληνας πρωταθλητής μπήκε καλά από την αρχή και προηγήθηκε 4-1 και 5-2 και έφθασε και στο +4 (7-2). Στον ίδιο εντυπωσιακό ρυθμό πήρε το γκέιμ με 11-3 σε 6 λεπτά. Στο 5ο γκέιμ ο Γκιώνης μπήκε αποφασισμένος να «καθαρίσει» τον αγώνα και προηγήθηκε 5-1, αντέδρασε ο Αιγύπτιος και μείωσε τη διαφορά σε 7-4, 8-4, αλλά ο Έλληνας πρωταθλητής έδειχνε αποφασισμένος πήρε και πάλι διαφορά 4 πόντων σε 9-5, 10-5 και τελικά ο Γκιώνης πήρε και το 5ο γκέιμ με 11-6 σε 6 λεπτά.