Ολυμπιακοί Αγώνες: Οι ελληνικές συμμετοχές της 4ης ημέρας

Τη συμμετοχή οκτώ Ελλήνων αθλητών κι αθλητριών περιλαμβάνει το πρόγραμμα της Δευτέρας (26/07), στην 4η ημέρα των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο.

Ξεχωρίζει, βεβαίως, ο αγώνας της Μαρίας Σάκκαρη εναντίον της Σέρβας Νίνα Στογιάνοβιτς για το δεύτερο γύρο του μονού γυναικών στο τένις, ενώ «μπαίνουν» στη... μάχη ο Περικλής Ηλίας στην ορεινή ποδηλασία και η Δώρα Γκουντούρα στο ατομικό γυναικών σπάθης, ξεκινώντας από το γύρο των «32».

Στην κολύμβηση ο Απόστολος Χρήστου θα συμμετάσχει στους ημιτελικούς των 100μ. ύπτιο, ενώ συνεχίζουν τις προσπάθειές τους στην ιστιοπλοΐα οι Κατερίνα Δίβαρη (RS:X Γυναικών), Βασιλεία Καραχάλιου (Laser Radial Γυναικών) και Βύρωνας Κοκκαλάνης (RS:X Ανδρών).

ΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΤΗΣ 4ης ΗΜΕΡΑΣ

ΔΕΥΤΕΡΑ 26 ΙΟΥΛΙΟΥ

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

100μ. ύπτιο ανδρών: Ημιτελικοί (05:31) Απόστολος Χρήστου

ΤΕΝΙΣ

Ariake Tennis Court 7

Δεύτερος γύρος μονό γυναικών (05:00): Μαρία Σάκκαρη εναντίον της Νίνα Στογιάνοβιτς (Σερβία)

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

Asaka Shooting-Shotgun Range

Σκητ ανδρών: Προκριματικός - Δεύτερη ημέρα (04:00) - Νίκος Μαυρομάτης

Σκητ ανδρών: Τελικός (09:50) Νίκος Μαυρομάτης (εφόσον προκριθεί)

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

Kamakura 

-RS:X Γυναικών: Ιστιοδρομίες 4-6: Κατερίνα Δίβαρη (06:05 ιστιοδρομία 4)

Enoshima 

-Laser Radial Γυναικών: Ιστιοδρομίες 3-4: Βασιλεία Καραχάλιου (08:35, ιστιοδρομία 3)

Kamakura 

-RS:X Ανδρών: Ιστιοδρομίες 4-6: Βύρωνας Κοκκαλάνης (09:05, ιστιοδρομία 4)

ΟΡΕΙΝΗ ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ

Izu MTB Course

-Αγώνας ανδρών (09:00) - Περικλής Ηλίας

ΞΙΦΑΣΚΙΑ

Makuhari Messe B Yellow Piste

-Σπάθη: Ατομικό γυναικών γύρος των "32" (04:45): Δώρα Γκουντούρα εναντίον της Μισάκι Εμούρα (Ιαπωνία)

-Σπάθη: Ατομικό γυναικών γύρος των "16" (07:35 - 08:25): Δώρα Γκουντούρα (εφόσον προκριθεί)

-Σπάθη: Ατομικό γυναικών προημιτελικοί (09:25 - 09:50): Δώρα Γκουντούρα (εφόσον προκριθεί)

-Σπάθη: Ατομικό γυναικών ημιτελικοί (12:00 - 12:50): Δώρα Γκουντούρα (εφόσον προκριθεί)

-Σπάθη: Ατομικό γυναικών αγώνας χάλκινου μεταλλίου (13:50): Δώρα Γκουντούρα (εφόσον προκριθεί)

-Σπάθη: Ατομικό γυναικών αγώνας χρυσού μεταλλίου (14:45): Δώρα Γκουντούρα (εφόσον προκριθεί)