Quantcast

Ολυμπιακοί Αγώνες: Το πρόγραμμα του στίβου - Πότε αγωνίζονται οι Έλληνες αθλητές και αθλήτριες

Ο στίβος, όπως σε κάθε διοργάνωση, θα αποτελέσει το μεγάλο γεγονός των Ολυμπιακών Αγώνων. Η δράση του θα ξεκινήσει την 1η Αυγούστου και θα έχει διάρκεια 11 ημερών.

Το πρόγραμμα των αγώνων περιλαμβάνει από φέτος αγώνα ρεπεσάζ στις αποστάσεις από τα 200 μ. μέχρι και τα 1.500 μ. , καθώς και τα 100 μ. εμπ. και 400 μ. εμπ. και θα αφορά σε όσους και όσες δεν προκρίθηκαν στον ημιτελικό με θέση.

Η χώρα μας θα λάβει μέρος στους αγώνες με 14 αθλητές και αθλήτριες, ικανούς να διεκδικήσουν καλές παρουσίες.

Δείτε το πρόγραμμα

1η ημέρα – Πέμπτη (1/8)

Πρωί

08.30 20χλμ. βάδην (Α) Τελικός

10.20 20χλμ. βάδην (Γ) Τελικός Ντρισμπιώτη, Φιλτισάκου

2η ημέρα- Παρασκευή (2/8)

11.05 100 μ. (Α) 10αθλου

11.10 Σφυροβολία (Α) πρ. Α΄γκρουπ Αναστασάκης, Φραντζεσκάκης

11.15 Ύψος (Γ) πρ. Γκούσιν, Δόση

11.35 100 μ. (Γ) πρώτος γύρος

11.55 Μήκος (Α) 10αθλου

12.05 1.500 μ. (Α) πρ.

12.35 Σφυροβολία (Α) πρ. β΄ γκρουπ Αναστασάκης, Φραντζεσκάκης

12.50 100 μ. (Γ) πρ. Εμμανουηλίδου

13.15 Σφαιροβολία (Α)10αθλου

Απόγευμα

19.00 ύψος (Α) 10άθλου

19.10 5.000 μ. (Γ) πρ.

19.15 Τριπλούν (Γ) πρ.

19.55 Δισκοβολία (Γ) πρ. Α΄ γκρουπ

20.10 4Χ400 μ. μεικτή

20.45 800 μ. (Γ) πρ.

21.10 Σφαιροβολία (Α) πρ.

21.20 Δισκοβολία (Γ) πρ. Β΄ γκρουπ

21.50 400 μ. (Α)10άθλου

22.20 10.000 μ. (Α) Τελικός

3η ημέρα – Σάββατο (3/8)

11.05 110 μ. εμπ. (Α) 10άθλου

11.10 Επί κοντώ (Α) πρ. Καραλής

11.35 100 μ. (Α) πρώτος γύρος

11.55 Δισκοβολία (Α) 10άθλου

12.10 800 μ. (Γ) ρεπεσάζ

12.45 100 μ. (Α) πρ.

13.00 Δισκοβολία (Α) 10αθλου

14.40 Επί κοντώ 10αθλου

Απόγευμα

20.10 Ακοντισμός 10αθλου

20.15 1.500 μ. (Α) ρεπεσάζ

20.35 Σφαιροβολία (Α) τελικός

20.50 100 μ. (Γ) Ημιτελικός

21.10 Ακοντισμός 10αθλου

21.20 Τριπλούν (Γ) Τελικός

21.55 4Χ400 μ. μεικτή

22.20 100 μ. (Γ) Τελικός

22.45 1.500 μ. (Α) 10αθλου

4η ημέρα – Κυριακή (4/8)

11.05 3.000 μ. στιπλ (Γ) πρ.

11.20 Σφυροβολία (Γ) πρ. Α πρ. Σκαρβέλη

11.55 200 μ. (Γ) πρ. Εμμανουηλίδου

12.00 Μήκος (Α) πρ. Τεντόγλου

12.45 Σφυροβολία (Γ) πρ. Β΄γκρουπ

12.50 110 μ. εμπ. (Α) πρ.

13.35 400 μ. εμπ. πρ.

Aπόγευμα

20.05 400 μ. (Α) πρ.

20.50 Ύψος (Γ) Τελικός

21.00 100 μ. (Α) ημ.

21.30 Σφυροβολία (Α) Τελικός

21.35 800 μ. (Γ) Ημ.

22.10 1.500 μ. (Α) Ημ.

22.50 100 μ. (Α) Τελικός

5η ημέρα – Δευτέρα (5/8)

11.05 400 μ. εμπ. (Α) πρ.

11.10 Δισκοβολία (Α) πρ. Α΄ γκρουπ

11.40 Επί κοντώ (Γ) πρ. Στεφανίδη, Πόλακ Αδαμοπούλου

11.50 400 μ. εμπ. (Γ) ρεπεσάζ

12.20 400 μ. (Α) ρεπεσάζ

12.35 Δισκοβολία (Α) πρ. Β΄ γκρουπ

12.55 400 μ. (Γ) πρ.

13.50 200 μ. (Γ) ρεπεσάζ

Απόγευμα

20.00 Επί κοντώ (Α) Τελικός

20.04 3.000 μ. στιπλ (Α) πρ.

20.55 200 μ. (Α) πρ,

21.30 Δισκοβολία (Γ) Τελικός

21.45 200 μ. (Γ) Ημ.

22.10 5.000 μ. (Γ) Τελικός

22.45 800 μ. (Γ) Τελικός

6η ημέρα – Τρίτη (6/8)

11.05 1.500 μ. (Γ) πρ.

11.20 Ακοντισμός (Α) πρ. Α΄γκρουπ

11.50 110 μ. εμπ. (Α) ρεπεσάζ

12.15 Μήκος (Γ) πρ.

12.20 400 μ. (Γ) ρεπεσάζ

12.50 Ακοντισμός (Α) πρ. β΄ γκρουπ

13.00 400 μ. εμπ. (Α) ρεπεσάζ

13.30 200 μ. (Α) ρεπεσάζ

Απόγευμα

20.35 400 μ. (Α) ημιτελικός

20.55 Σφυροβολία (Γ) Τελικός

21.07 400 μ. εμπ. (Γ) Ημιτελικός

21.15 Μήκος (Α) Τελικός

21.50 1.500 μ. (Α) Τελικός

22.10 3.000 μ. στιπλ (Γ) Τελικός

22.40 200 μ. (Γ) Τελικός

7η ημέρα – Τετάρτη (7/8)

08.30 Μεικτή μαραθώνια σκυταλοδρομία βάδην Τελικός

11.05 Ύψος (Α) πρ.

11.15 100 μ. εμπ. (Γ) πρ.

11.25 Ακοντισμός (Γ) πρ. Α΄ γκρουπ Τζένγκο

12.10 5.000 μ. (Α) πρ.

12.50 Ακοντισμός (Γ) πρ. Β γκρουπ Τζενγκο

12.55 800 μ. (Α) πρ.

13.45 1.500 μ. (Γ) ρεπεσάζ

Απόγευμα

20.00 Επί κοντώ (Γ) Τελικός

20.05 110 μ. εμπ. (Α) Ημιτελικός

20.15 Τριπλούν (Α) πρ.

20.35 400 μ. εμπ. (Α) Ημιτελικός

21.02 200 μ. (Α) Ημ.

21.25 Δισκοβολία (Α) Τελικός

21.45 400 μ. (Γ) Ημιτελικός

22.20 400 μ. (Α) Τελικός

22.40 3.000 μ. στιπλ (Α) Τελικός

8η ημέρα – Πέμπτη (8/8)

11.05 100 μ. εμπ. 7αθλου

11.25 Σφαιροβολία (Γ) πρ.

11.35 100 μ. εμπ. (Γ) ρεπεσάζ

12.05 Ύψος 7αθλου

12.10 4Χ100 μ. (Γ) πρ.

12.35 800 μ. (Α) πρ.

13.00 800 μ. (Α) ρεπεσάζ

Απόγευμα

20.35 1.500 μ. (Γ) ημ.

20.35 Σφαιροβολία (Γ) 7αθλου

21.00 Μήκος (Γ) Τελικός

21.25 Ακοντισμός (Α) Τελικός

21.30 200 μ. (Α) Τελικός

21.55 200 μ. (Γ) 7αθλου

22.25 400 μ. εμπ. (Γ) Τελικός

22.45 110 μ. επ. (Α) Τελικός

9η ημέρα – Παρασκευή (9/8)

11.05 Μήκος 7αθλου

11.40 4Χ400 μ. (Γ) πρ.

12.05 4Χ400 μ. (Α) πρ.

12.20 Ακοντισμός Γ 7αθλου

12.30 800 μ. (Α) Ημ.

13.05 100 μ. εμπ. (Γ) Ημ.

13.30 Ακοντισμός 7αθλου β΄ γκρουπ

Απόγευμα

20.30 4Χ100 μ. (Γ) Τελικός

20.40 Σφαιροβολία (Γ) τελικός

20.45 4Χ100 μ. (Α) Τελικός

21.00 400 μ. (Γ) Τελικός

21.10 Τριπλούν (Α) Τελικός

21.15 800 μ. (Γ) 7αθλου

21.55 10.000 μ. (Γ) Τελικός

22.45 400 μ. εμπ. (Α) Τελικός

10η ημέρα – Σάββατο (10/8)

09.00 Μαραθώνιος (Α) Τελικός

Απόγευμα

20.10 Ύψος (Α) Τελικός

20.25 800 μ. (Α) Τελικός

20.40 Ακοντισμός (Γ) Τελικός

20.45 100 μ. εμπ. (Γ) Τελικός

21.00 5.000 μ. (Α) Τελικός

21.25 1.500 μ. (Γ) Τελικός

22.12 4Χ400 μ. (Α) Τελικός

22.22 4Χ400 μ. (Γ)Τελικός

11η ημέρα – Κυριακή (11/8)

09.00 Μαραθώνιος (Γ)

Πηγή: filathlos.gr