Πήρε κεφάλι στην παράταση η ΑΕΚ για την 3η θέση

Στην παράταση, η ΑΕΚ λύγισε την αντίσταση του Περιστερίου (91-83) και έκανε το 2-1 στη σειρά των μικρών τελικών της Basket League μπροστά σε λίγο κόσμο στο ΟΑΚΑ.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του «κιτρινόμαυρου» 2-1 ο Βασίλης Ξανθόπουλος, που με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 3 κλεψίματα έκανε τα... πάντα στο παρκέ για να οδηγήσει την ομάδα του στη νίκη. Συμπαραστάτης του ο Χάρης Γιαννόπουλος με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Από το Περιστέρι ξεχώρισε ο Αγραβάνης (14π) και ο Μπέντιλ (13π) με τον τελευταίο να είναι.. μοιραίος, καθώς έχασε το λέι απ στο τέλος της παράτασης.

Το Περιστέρι μπήκε καλύτερα στο παρκέ και εκμεταλλευόμενο τα λάθη των παικτών του Μπάνκι πήρε προβάδισμα με μπροστάρη τον Αγραβάνη (4-9, 4’). Η ΑΕΚ έβγαλε αντίδραση με Γιορκ και Τζέιμς και ισοφάρισε (9-9, 6’). Οι επιστροφές των παικτών του Μπάνκι στην άμυνα ήταν κακές και το Περιστέρι τις τιμώρησε με Αγρβάνη και Φλέμινγκς (11-17, 8’). Ο Μωραϊτης με τρίποντο έγραψε τον επίλογο του δεκαλέπτου για το 14-17.

Με τον ίδιο ρυθμό μπήκαν στο παρκέ οι παίκτες του Πεδουλάκη. Ένα επί μέρους 6-0 από Μπέντιλ και Ντάνιελ έφερε τους φιλοξενούμενους στο 7 (16-23, 13’). Ο Αγραβάνης ήταν ορεξάτος και ανέβασε το προβάδισμα της ομάδας του (22-30, 15’). Η ΑΕΚ αντέδρασε και με τον Γιαννόπουλο πλησίασε σε απόσταση... αναπνοής (28-30, 16’). Τζέιμς και Γιαννόπουλος ανέτρεψαν πλήρως το σκηνικό, με την ΑΕΚ να παίρνει προβάδισμα (37-34, 19’). Ο Σκορδίλης μείωσε και το ημίχρονο έκλεισε με την ΑΕΚ στο 1 (37-36).

Οι δύο ομάδες λειτούργησαν πολύ καλύτερα στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Ο Ξανθόπουλος ήταν για δεύτερο σερί ματς εξαιρετικός, έβαλε τρίποντο για το 52-47 στο 26', όμως και πάλι οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν όρθιοι χάρη στο πείσμα και την επιμονή τους. Ξαναγύρισαν από το -7, μείωσαν στο καλάθι στο τέλος του δεκαλέπτου και το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι το φινάλε. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι το τέλος, ο Μπέντιλ αστόχησε εξ' επαφής, οι κιτρινόμαυροι δεν εκτέλεσαν επίθεση και το ματς πήγε στην παράταση.

Εκεί οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι για να καθαρίσουν εύκολα το παιχνίδι, να κάνουν το 2-1 και να βρεθούν μία νίκη μακριά από την τρίτη θέση.

Με το σκορ στο 2-1 η ΑΕΚ έχει την ευκαιρία να... τελειώσει τη σειρά στο «Α.Παπανδρέου» το ερχόμενο Σάββατο (15/06).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-17, 37-36, 62-60, 77-77 (κ.α.), 91-83

ΑΕΚ (Μπάνκι): Ξανθόπουλος 19 (5/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γιαννόπουλος 16 (2/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Τζέιμς 6, Εμπάκουε 4, Γιορκ 13 (2), Μωραΐτης 5 (1), Σάκοτα 9, Χάντερ 15, Ρογκαβόπουλος 2, Σαντ-Ρος, Θίοντορ 2.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Σκορδίλης 13 (8 ριμπάουντ, 3 τάπες), Βασιλόπουλος 5 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Γκρέι 13 (3), Αγραβάνης 14 (4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Καράμπελας 7 (2 τρίποντα, 5 λάθη), Μουράτος 1, Μπέντιλ 13 (1), Ντάνιελ 10 (7 ριμπάουντ), Κάλαχαν 2, Φλέμινγκς 5 (1).