Ποδόσφαιρο-Αγγλία: Η Μπράιτον «πέταξε» εκτός Κυπέλλου την κάτοχο του τροπαίου, Λίβερπουλ, με γκολ στο 92΄- Βίντεο

Αν και προηγήθηκαν οι «κόκκινοι» γνώρισαν την ήττα και τον αποκλεισμό.

Μετά την απογοητευτική πορεία της στην εφετινή Premier League, η Λίβερπουλ έμεινε κι εκτός Κυπέλλου Αγγλίας, με την Μπράιτον να παίρνει τη μεγάλη πρόκριση στους «16» επικρατώντας με 2-1, χάρις σε ένα γκολ του Ιάπωνα επιθετικού, Καόρου Μιτόμα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι κάτοχοι του τροπαίου κατέβασαν βασική ενδεκάδα και πήραν το προβάδισμα στο 30' με το σουτ του Έλιοτ. Οι «γλάροι» όμως δεν το έβαλαν κάτω και βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης πριν το ημίχρονο χάρις σε μία εξαιρετική ενέρεια και τελείωμα από τον Ντανκ στο 39'.

Οι αλλαγές του Κλοπ (έμεινε στον πάγκο και δεν αγωνίστηκε ο Κώστας Τσιμίκας) δεν άλλαξαν την εικόνα της Λίβερπουλ, με την Μπράιτον να «χτυπάει» για δεύτερη φορά σε ένα χρονικό σημείο που δεν μπορούσε να... αντιδράσει η ομάδα του λιμανιού.

Η βαθιά μπαλιά προς την περιοχή βρήκε τον Μιτόμα σε ετοιμότητα, ο Ιάπωνας έκανε κοντρόλ χωρίς να σκάσει η μπάλα κάτω και με ωραία «εκτέλεση» έκανε το 2-1, χαρίζοντας την πρόκριση στην ομάδα του.