Σπουδαίο «διπλό» για την ΑΕΚ κόντρα στην Ανβίλ

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε η ΑΕΚ τον πρώτο γύρο της φάσης των ομίλων του Basketball Champions League , που επικράτησε με 79-77 της Ανβίλ εκτός έδρας. Η “Ένωση” βρέθηκε να χάνει με 13 πόντους στην δεύτερη περίοδο και με 5 τρία λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα, αλλά κατάφερε να αντιδράσει και να πάρει τη νίκη.

Ο Γιόνας Ματσιούλις ήταν ο κορυφαίος της ΑΕΚ, σημειώνοντας το νικητήριο καλάθι με κάρφωμα στα 14 δευτερόλεπτα. Άξιος συμπαραστάτης του Λιθουανού φόργουορντ ήταν ο Γιαννόπουλος, ο οποίος σημείωσε 12 πόντους με 4/4 τρίποντα!

Η ΑΕΚ έδειχνε να ξεκινά καλά το ματς, με τους Λάνγκφορντ και Τσάλμερς να δίνουν το σύνθημα στην επίθεση (4-7, 4'), αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η Ανβίλ άρχιζε να πιέζει πολύ και να τρέχει στο γήπεδο και με τους Ρότεν, Λέτο, Τζόουνς, Φρεϊμάνις, πήρε το προβάδισμα (22-15, 9').

Ο Σαντ Ρος «εκτέλεσε» στη λήξη του δεκαλέπτου για το 22-18 (10'), αλλά οι «κιτρινόμαυροι» συνέχιζαν να φαίνονται νευρικοί. Οι κακές αποφάσεις στην επίθεση επηρέαζαν και την άμυνα, με αποτέλεσμα η Ανβίλ να κάνει σερί και να βρεθεί στο +13 (31-18, 15'). Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, ωστόσο, αφυπνίστηκε και με βοήθειες του Γιάνκοβιτς και τρίποντα των Τσάλμερς - Γιαννόπουλου, σημείωσε επιμέρους σκορ 6-18 και μείωσε στο ημίχρονο σε 39-36.

Ο Γιαννόπουλος συνέχισε σε... καυτό ρυθμό και οι Λάνγκφορντ - Ματσιούλις έφεραν την ΑΕΚ στο +6 (40-46, 23'). Ο Λέντο μείωσε το στον πόντο (51-52, 27'), ο Φρεϊμάνις με 2/2 βολές έκανε το 56-55 (29'), αλλά ήρθε το τρίποντο του Ματσιούλις από την γωνία για το 56-58 στο τέλος της τρίτης περιόδους

Ο Σέβτσουκ ισοφάρισε από την περιφέρεια για το 64-64 (33'), ο Σαντ Ρος στην εκτέλεση και ο Ρέι στη δημιουργία έκαναν το 66-70 (34') και οι Φρεϊμάνις - Σάιμον ισοφάρισαν ξανά (70-70, 35'). Ο Λέντο έδωσε προβάδισμα στην Ανβίλ (75-70, 38'), αλλά ο Λάνγκφορντ έδωσε βοήθειες για το 77-77 (39'). Ο Αμερικανός γκαρντ πάσαρε στον Σαντ Ρος και αυτός στον Ματσιούλις που κάρφωσε μέσα από δύο παίκτες για το 77-79 14΄΄ πριν από την λήξη του ματς, ενώ ο Ρότεν έκανε airball σε τρίποντο. Ο Ματσιούλις αστόχησε σε δύο βολές, με τον Φρεϊμάνις να μην καταφέρνει τίποτα στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 39-36, 56-58, 77-79.