Χάντμπολ Ανδρών: Ισοφάρισε 1-1 η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκε χωρίς τον καλύτερό της παίκτη (Γιάκομπσεν) και με νέο τεχνικό στον πάγκο λύγισε την αντίσταση του Ολυμπιακού στην κατάμεστη αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» στο ΟΑΚΑ, ισοφαρίζοντας σε 1-1 τη σειρά των τελικών της Handball Premier.

Σε ένα παιχνίδι γεμάτο δύναμη και ένταση, αλλά και διακοπές λόγω της συμπεριφοράς των οπαδών της Ένωσης (φτυσίματα, νερά, και άλλα αντικείμενα στον αγωνιστικό χώρο)  ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 2-0, αλλά οι γηπεδούχοι με τη στήριξη των οπαδών τους απάντησαν αμέσως. Προσπέρασαν 4-2, με δύο εκτελέσεις πέναλτι από τον Παλεβίτσιους και διατήρησαν το προβάδισμα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου.

Με τους Αργυρού και Παπαδιονυσίου να σκοράρουν στην άδεια «ερυθρόλευκη» εστία, η ΑΕΚ προηγήθηκε 6-3 (13’) και 7-4 (15’). Κάπου εκεί οι παίκτες του Ολυμπιακού αντέδρασαν. Βρήκαν επιθετικές λύσεις, πέραν του Ρέινα, και με γκολ των Σανίκη, Αραπακόπουλου και Κανδύλα, ισοφάρισαν σε 7-7 (21’). Μάλιστα πήραν κεφάλι στο σκορ (9-8) με τον Μπούμπαλο (25’), με τον Κροάτη ίντερ να διαμορφώνει το σκορ του πρώτου ημιχρόνου (10-10) στο 29:49.

To ντέρμπι συνεχίστηκε και στο β’ ημίχρονο, με τον Ιγκόρ Άρτσιτς να αντικαθιστά τον Κώστα Τσιλιμπάρη κάτω από την εστία του Ολυμπιακού. Ενα μίνι ξέσπασμα και σερί 3-0, έφερε την ΑΕΚ στο 2 (16-14) στο 43’, με τον Μπάλαζ να διατηρεί αυτή τη διαφορά 17-15 (48’) και 18-16 (50’).

Ο Νικολαϊδης με γκολ στον αιφνιδιασμό έφερε την «Ένωση» στο 19-16 (50:00), ενώ με εκτέλεση πέναλτι από τον Μπάλαζ, η ΑΕΚ για πρώτη φορά έφθασε στο 4 20-16. Ο Στάθης Ζαμπούνης έγραψε σε άδεια εστία το 21-16 για τους γηπεδούχους (53’), καθαρίζοντας ουσιαστικά σε εκείνο το σημείο, την υπόθεση νίκη. Τα δύο σερί γκολ από τον Τζηρά έδωσαν μια ελπίδα στον Ολυμπιακό, 21-18, αλλά το γκολ από τον Δομπρή, 22-18 στο 55:12. ήταν η άμεση απάντηση της Ένωσης.

Στη συνέχεια ο Κρητικός μείωσε σε 22-19. Στο 26'16 ο Μπάλαζ με πέναλτι έκανε το 23-19 αλλά ο Τσίλης μείωσε εκ νέου σε 23-20 στο 56.42.

Ο Παλεβίτσιους με πέναλτι ανέβασε και πάλι την διαφορά στο 4 (24-20) και ο Λιάπης απλά μειώσε σε 24-21 στο 58.28.

Οι δυο παίκτες σκόραραν ξανά για τις ομάδες τους και η ΑΕΚ κέρδισε τελικά με 25-22.

Οι δυο ομάδες θα παίξουν ξανά στο Ρέντη την Παρασκευή (17:30) και η συνέχεια θα δοθεί την Τρίτη στο ΟΑΚΑ.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 4-2, 7-4, 7-6, 7-8, 10-10 (ημ.), 11-11, 13-14, 16-15, 19-16, 21-18, 25-22.

ΑΕΚ: Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 4, Π. Νικολαΐδης 2, Ροζαβόλγκι, Συγγάρης, Μπάλαζ 4, Ραντούλοβιτς, Αλβανός 1, Μπάγιος, Παπαδιονυσίου 3, Δομπρής 2, Μυλωνάς 3, Νταρσουλάν, Αργυρού, Παλεβίτσιους 5, Βραζάλιτσα.

Ολυμπιακός: Κρητικός, Τζηράς 3, Καραμπουρνιώτης, Λέμος 2, Μούγιτς, Ρέινα 3, Κανδύλας 1, Σανίκης 4, Μπούμπαλο 2, Κόντης, Λιάπης 2, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 2, Χάλαρης, Τσίλης 2.