Οι υποψήφιοι βουλευτές του ΜέΡΑ25

Εγκρίθηκε από την Πολιτική Γραμματεία του ΜέΡΑ25 η υποψηφιότητα 100 νέων υποψηφίων βουλευτών που θα στελεχώσουν τα ψηφοδέλτια του ΜέΡΑ25 σε όλη την Ελλάδα στις εθνικές εκλογές της 7ης Ιουλίου, σύμφωνα με ανακοίνωση του κόμματος.

Ο γραμματέας του κόμματος Γιάνης Βαρουφάκης θα είναι υποψήφιος στη Β' Πειραιά και στο Ηράκλειο Κρήτης.

Στο ψηφοδέλτιο Επικρατείας συμμετέχουν μεταξύ άλλων η καθηγήτρια του Πανεπιστημίου Αθηνών Πέπη Ρηγοπούλου, η ερμηνεύτρια Νένα Βενετσάνου, ο συγγραφέας Γιώργος Μανιώτης, ο δημοσιογράφος Τάκης Μίχας και ο λυράρης Αντώνης (Ψαραντώνης) Ξυλούρης.

Στην Α' Πειραιά είναι υποψήφια η Δανάη Στράτου, στην Α' Αθήνας ο σκιτσογράφος Στάθης Σταυρόπουλος, στη Β1 Αθήνας ο ηθοποιός Κλέων Γρηγοριάδης, στη Β2 Αθήνας ο περιβαλλοντολόγος Κρίτων Αρσένης και στη Β3 Αθήνας η Σοφία Σακοράφα.

ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑΣ

Πέπη Ρηγοπούλου, Ομότιμη Καθηγήτρια του Πανεπιστημίου Αθηνών

Νένα Βενετσάνου, Μουσικός - Ερμηνεύτρια

Γιώργος Μανιώτης, Θεατρικός συγγραφέας

Τάκης Μίχας, Δημοσιογράφος

Λίτσα Αλεξάκη, Εργαζόμενη στον τομέα της καθαριότητας, Συνδικαλίστρια, Κοινωνική Ακτιβίστρια

Αντώνης (Ψαραντώνης) Ξυλούρης, Μουσικός - Λυράρης

Αλέξανδρος Μπίστης, Πολιτικός Επιστήμονας - Ιστορικός

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ-ΘΡΑΚΗΣ

ΔΡΑΜΑ

Τογγιαλίδης Νικόλαος, Διοικητικός - λογιστής

ΞΑΝΘΗ

Παπαδούδης Αντώνης, Επιχειρηματίας

ΚΑΒΑΛΑ

Νάνος Κώστας, Λογιστής

ΡΟΔΟΠΗ

Μπουλμπούλ Αλή, Φοιτητής

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ

ΗΜΑΘΙΑ

Τορναζάκη Αθηνά, Ιδιωτικός Υπάλληλος

Χρήστου Λίνα, Σύμβουλος ERP Εφαρμογών

Ορφανίδης Βασίλης, 'Ανεργος

Παπαϊωάννου Παναγιώτης, Συνταξιούχος

ΠΙΕΡΙΑ

Παπούλια Κερασιά, Ακτιβίστρια της Αγροοικολογίας - Μικροαγρότισσα

Κουτσουράς Σωτήρης, Αρτοποιός

ΠΕΛΛΑ

Δουρδουμπάκης Γεώργιος, 'Ανεργος

Τούσιας Λεωνίδας, Διαχειριστής της σελίδας «Εδεσσαϊκός Κόσμος»

ΣΕΡΡΕΣ

Γιάντσιος Γιάννης, Δικηγόρος

Δαγκούλης Χρήστος, Αγρότης

Αγιαννίδου Χριστιάνα, Έκπαιδευτικός

Φλώρου Σοφία, Δασκάλα χορού

ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

Σόφτση Μαρία, Αφηγητρια, performer,χορογραφος

Χουχούτας Νικήτας, Ξενοδόχος/Τουριστικός πράκτορας

Α' ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Βέργουλας Γιώργος, Συνταξιούχος ιατρός

Παππής Νίκος, Γεωπόνος - Εκπαιδευτικός

Ρεφανίδης Γιάννης, Ακαδημαϊκός

Κοτσιάνης Στέφανος, Ελεύθερος επαγγελματίας

Ρόκος Βασίλης, Επιχειρηματίας

Γεωργιάδου Ελένη, Λογίστρια

Γραμματικοπούλου Χριστίνα, SoMe manager/ιδιωτική υπάλληλος

Παθιάκη Δέσποινα, Χημικός

Β' ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Αδάμου Κωνσταντίνα, Ιστορικός - Φιλόλογος

Μήτσιου Ειρήνη, Σύμβουλος επιχειρήσεων

Στεφάνου Κυριακή, Οικονομολόγος - Εμψυχώτρια - Σκηνοθέτης

Γκιβιζίνης Νίκος, 'Ανεργος

Γκιουλαμέτης Περικλής, Ιδιωτικός υπάλληλος

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΔΥΤΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ

ΚΑΣΤΟΡΙΑ

Μόσχος Θωμάς Επιχειρηματίας (Κάθετη μονάδα παραγωγής γαλακτοκομικών προϊόντων)

ΦΛΩΡΙΝΑ

Βελιάνη Μαρία, Επιχειρηματίας, Εμπόριο ξυλείας

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΗΠΕΙΡΟΥ

ΑΡΤΑ

Τσαμπάς Ευάγγελος, Τεχνικός Ηλεκτρονικών Υπολογιστών & Ηλεκτρονικών Μηχανών Γραφείου

ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Βακολίδης Νίκος, Ορθοδοντικός

Λάμπρης Χρήστος, Οδηγός Βουνού, Στέλεχος τουρισμού υπαίθριων δραστηριοτήτων

Λιούτα Λαμπρινή, Αθλήτρια Τριαθλου

ΘΕΣΠΡΩΤΙΑ

Παππάς Αθανάσιος (Σάκης), Ελεύθερος επαγγελματίας

ΠΡΕΒΕΖΑ

Νίκου Ερωτόκριτος, Αγρονόμος, τοπογράφος, μηχανικός

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ

ΜΑΓΝΗΣΙΑ

Βλάχος Γιάννης, Δικηγόρος

Καραδήμας Δημήτρης, Οικονομολόγος

ΛΑΡΙΣΑ

Νικολόπουλος Οδυσσέας, Χημικός Μηχανικός, Υπάλληλος στην Εταιρεία Παροχής Αερίου Θεσσαλίας

Φοινικιάδης Μιχαήλ, Καθηγητής φυσικής αγωγής

Ιωάννου Διαμάντω-Αναστασία, Μαθηματικός και Πιανίστα

ΤΡΙΚΑΛΑ

Γιαννούλης Δημήτρης, Τραπεζικός

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΙΟΝΙΩΝ ΝΗΣΩΝ

ΚΕΡΚΥΡΑ

Βεντούρας Νίκος, Αρχιτέκτονας λογισμικού και σκηνοθέτης ντοκυμαντέρ

Σαββανής Σπύρος, Δικηγόρος

ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΑ

Μαρούλη Χριστίνα, Καθηγήτρια χορού

ΖΑΚΥΝΘΟΣ

Μπλέτσα Αριστούλα, Μοριακή βιολόγος

ΛΕΥΚΑΔΑ

Κακλαμάνης 'Αγγελος, Διερμηνέας

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΔΥΤΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ

ΑΧΑΪΑ

Πέττας Νικόλαος, Γεωπόνος

Παναγόπουλος Αριστοτέλης ('Αρης), Επιχειρηματίας

Τσαρτόλιας Χρήστος, Χειρουργός ορθοπεδικός

Αποστολοπούλου Ευαγγελία, Ψυχολόγος - Δικαστική Υπάλληλος

Καρδακάρη Όλγα, Δημοσιογράφος

ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑ

Νικολούδη Αγάπη, Ιατρός Βιοπαθολόγος

ΗΛΕΙΑ

Κανελλόπουλος Κώστας

Μητσοπούλου Ιωάννα Φωτεινή, Ιδιωτική υπάλληλος

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΣΤΕΡΕΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ

ΒΟΙΩΤΙΑ

Δαβανέλος Μπάμπης, Ιδιωτικός υπάλληλος

Πλας Δημήτρης, Τραπεζικός

Ντάλλη Βιργινία (Ράνια), Δικηγόρος

ΦΘΙΩΤΙΔΑ

Κοτρώνης Γιάννης, Ηλεκτρολόγος Μηχανικός - Χαρτογράφος - Εκδότης

Κωνσταντινίδη Πολυξένη (Τζένη), Ιδιωτική υπάλληλος

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ

ΑΡΓΟΛΙΔΑ

Γεωργόπουλος Ζούτας Δημήτρης, Ιδιωτικός υπάλληλος

ΛΑΚΩΝΙΑ

Κακαλέτρη Ζαφειρία, Οδοντίατρος

ΑΡΚΑΔΙΑ

Γαβράς Δημήτρης, Επιχειρηματίας, δημοτικός σύμβουλος δήμου Γορτυνίας

Γκάρτζος Δημήτρης, Ηλεκτρολόγος μηχανικός - οινοποιός

ΜΕΣΣΗΝΙΑ

Αλεξόπουλος Γιώργος, Ιδιωτικός υπάλληλος - μηχανολόγος μηχανικός

Κυβέλος Βασίλης, Αγρότης

Σαρδέλη Μαρία, Ιδιωτική υπάλληλος

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΝΟΤΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ

ΚΥΚΛΑΔΕΣ

Σκαγιάς Δημήτρης

Σταυριανός Μάνος

Παντελαίου Τόνια

ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΑ

Βογιατζής Γιάννης, Ηλεκτρολόγος Μηχανικός & Μηχανικός Υπολογιστών

Κανετάκης Γιώργος, Λογιστής

Μπαράκας Θανάσης

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΚΡΗΤΗΣ

ΧΑΝΙΑ

Τριαντάφυλλος Νίκος, Διευθυντής Πωλήσεων

Γιαννουλάκη Αθηνά, Πρόεδρος εργαζομένων δήμων Νομού Χανίων

ΡΕΘΥΜΝΟ

Ταταράκης Γιώργος, (συνταξιούχος) Πολιτικός Μηχανικός ΕΜΠ

ΗΡΑΚΛΕΙΟ

Λιάπης Δημήτρης, Διεθνολόγος - επαγγελματίας τουρισμού

Λογιάδης Γιώργος, Οικονομολόγος

Λουλουδάκης Απόστολος, Οικονομολόγος

Μαραγκάκης Σπύρος, Οικονομολόγος - Σύμβουλος Επιχειρήσεων

Κατσούλη Ελευθερία, Διοικητικός υπάλληλος

Τσουκαλά Αικατερίνη, Διεθνολόγος - Αμυντικός Αναλυτής

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΑΤΤΙΚΗΣ

Α' ΠΕΙΡΑΙΑ

Χαραλαμπάκης Γιάννης, Φαρμακοποιός

Ζουγανέλη Παναγιώτα (Πόλα), Κοινωνιολόγος, κοινωνική λειτουργός, πρώην ιπταμένη συνοδός Ολυμπιακής Αεροπορίας

Στράτου Δανάη Εικαστικός, γλύπτρια

Β' ΠΕΙΡΑΙΑ

Βαρουφάκης Γιάνης

Σιδέρης Γιώργος, Ιδιωτικός υπάλληλος

Μανταμαδιώτης Στυλιανός, Ιδιωτικός υπάλληλος

ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΑΤΤΙΚΗ

Δρόσος Δημήτριος, Φυσίατρος, Νευροφυσιολόγος

Καλδίρης Βασίλης, Συγγραφέας - Κατασκευαστής Εκκλησιαστικών Τέμπλων

Μητραλέξης Σωτήρης, Πανεπιστημιακός

Μπαϊράμης Παναγιώτης, Προγραμματιστής

Πετρίτη Ευαγγελία (Λίνα), Ελ. Επαγγελματίας

Σπετσιώτη Ελένη, Θεατρολόγος

ΔΥΤΙΚΗ ΑΤΤΙΚΗ

Αντωνόπουλος Διονύσης, Ιδιωτικός υπάλληλος

Καλοκαιρινός Σάββας, Κοινωνικός λειτουργός

Α ‘ ΑΘΗΝΑΣ

Κλημόπουλος Αλέξανδρος, Ελεύθερος Επαγγελματίας

Μπούρας Κων/νος, Οικονομολόγος/Ιδ.Υπάλληλος

Σταυρόπουλος Στάθης, Σκιτσογράφος

Βρεττού Ντέπυ Ραδιοφωνική παραγωγός

Καρακίτσου Μαρία, Ηθοποιός

Μποτονάκη Μαρία, Σχεδιάστρια Κοσμημάτων

Β1 ΑΘΗΝΑΣ

Αθανασίου Ηλίας, Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Μηχανικός Η/Υ

Γούλας - Ζαχαρός Σέργιος-Στέργιος, Ιδιωτικός υπάλληλος

Γρηγοριάδης Κλέων, Ηθοποιός

Έντμαν Έρικ Μιλτιάδης, Πολιτικός Κοινωνιολόγος

Καγκελάρης Παναγιώτης, Συνταξιούχος Διπλωμάτης

Παπαδάκης Γιώργος, Ιδ. Υπάλληλος

Σουλιώτης Βασίλης, Εκπαιδευτικός

Αναγνωστοπούλου Δήμητρα, Εκπαιδευτικός

Γέμελα Ευαγγελία, Ιδιωτική υπάλληλος

Μπάρνεϋ Μαθιουδάκη Δομινίκη - Αικατερίνη, Συνταξιούχος Ακόλουθος Τύπου

Β2 ΑΘΗΝΑΣ

Αρσένης Κρίτων, Περιβαλλοντολόγος - Βιοκαλλιεργητής

Δαλακούρας Κώστας, Επιχειρηματίας

Κουντουράκης Κων/νος, Ιδιωτικός Υπάλληλος

Λεβεντίδης Ιωάννης, Πανεπιστημιακός

Πανταζής Βασίλης, Πανεπιστημιακός

Χουλιάρας Κωνσταντίνος, Εκπαιδευτικός

Βουβουλούδα Ελένη, Στέλεχος ΑΔΜΗΕ

Β3 ΑΘΗΝΑΣ

Αλεξανδρόπουλος Αλέξανδρος, Γιατρός, ειδικευόμενος εσωτερικής παθολογίας

Κορλιές Γιώργος, Ιδιωτικός υπάλληλος (Courier)

Μπαϊρακτάρης Γιάννης, Σύμβουλος Επιχειρήσεων

Παπαδόπουλος Νίκος, Σύμβουλος Επιχειρήσεων

Σαριμανώλης Μάρκος, Συγγραφέας

Συρανίδης Κων/νος, Ξενοδοχοϋπαλληλος

Τσιρταβής Γρηγόρης, Μηχανικός

Ανδρεάδη 'Αννα, γλύπτρια

Λιούτα Ιωάννα, Ελέγκτρια Ανωνύμων Εταιριών

Πλατή Ρεγγίνα Αγάπη, Πρώην Τραπεζικό Στέλεχος

Σακοράφα Σοφία, Καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής

Χόρτη Καίτη, Συγγραφέας