Italian Open: Μεγάλη επιτυχία της Σάκκαρη - Κατατρόπωσε το Νο 10 και πέρασε στον ημιτελικό

Oι μαγικές στιγμές για το ελληνικό τένις συνεχίζονται και στη Ρώμη καθώς μετά τον Στέφανο Τσιτσιπά προκρίθηκε και η Μαρία Σάκκαρη στα ημιτελικά του Μάστερς της ιταλικής πρωτεύσουσας.

Μετά από εκπληκτική εμφάνιση νίκησε με 2-1 σετ 5-7, 7-3, 6-0 την Γαλλίδα Μλαντένοβιτς και πέρασε στις "4" όπου θα αντιμετωπίσει την Καρολίνα Πλισκόβα που είναι Νο7 της παγκόσμιας κατάταξης και νωρίτερα νίκησε την Βικτόρια Αζαρένκα από την Λευκορωσία με 6-7 (5), 2-6, 2-6.

Η πρόκριση της Μαρίας Σάκκαρη στα ημιτελικά του Italian Open της εξασφάλισε την καλύτερη θέση της καριέρας της στην παγκόσμια κατάταξη. Η Ελληνίδα τενίστρια την ερχόμενη Δευτέρα από το νούμερο 39 θα «σκαρφαλώσει» στο νούμερο 28!

Το ρεκόρ της ήταν το νούμερο 29 στις 24 Σεπτεμβρίου 2018, ενώ εάν κατακτήσει τον τίτλο θα φτάσει στο νούμερο 21!

Η Σάκκαρη μπήκε δυνατά στον αγώνα και με μπρέικ στο 2ο γκέιμ (40-15) αλλά και αξιοποίηση του σερβίς της πήρε προβάδισμα με 3-0. Η Ελληνίδα τενίστρια κρατησε το μεγάλο προβάδισμα μέχρι το 4-1 αλλά η Μλαντένοβιτς με μπρέικ στο 7ο γκέιμ μείωσε σε 4-3. Ακολούθησε νέο μπρέικ της Σάκκαρη για το 5-3 αλλά από εκεί και πέρα η Γαλλίδα με δύο μπρέικ στο 9ο και 11ο γκέιμ έκανε εντυπωσιακό σερί 4-0 γκέιμ που της έδωσε και το σετ με 7-5.

Το 2ο σετ δεν ξεκίνησε για την Μαρία καθώς η έμπειρη Μλαντένοβιτς έκανε μπρέικ στο 3ο γκέιμ κάνοντας το 2-1.  Από εκεί και πέρα, όμως, άρχισε η αντεπίθεση της 23χρονης Ελληνίδας τενίστριας με δυνατά φόρχαντ και μεγαλύτερη πίεση στο σερβίς που της έδωσε σερί 4-0 γκέιμ για το προβάδισμα με 5-2. Η Μλαντένοβιτς μείωσε σε 5-3 αλλά με διαδοχικούς πόντους η Σάκκαρη έφτασε στο 6-3 και το 1-1 σετ.

Η Μαρία Σάκκαρη ήταν «άπαιχτη» στο 3ο σετ και το σκορ του 6-0 τα λέει όλα. Κάνοντας τρία σερί μπρέικ σε 1ο, 3ο και 5ο γκέιμ επικράτησε με σαρωτικό τρόπο και πήρε τη νίκη.