Volley League Γυναικών: Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Ολυμπιακό και ισοφάρισε τη σειρά

Με αμείωτο ενδιαφέρον συνεχίζεται η εξαιρετική σειρά των τελικών στην Volley League Γυναικών. Ο Παναθηναϊκός, που αρχικά βρέθηκε με την... πλάτη στον τοίχο, καθώς έχασε τα δύο πρώτα παιχνίδια, έβγαλε αντίδραση και μετά το 2-1 που έκανε στο Ρέντη, κατάφερε να ισοφαρίσει σήμερα σε 2-2 νίκες.

Οι «πράσινες» επικράτησαν με 3-1 σετ στο Μετς (25-15, 25-23, 23-25, 25-23) και πλέον όλα θα κριθούν το ερχόμενο Σάββατο με τον τίτλο να πηγαίνει στην ομάδα που θα πάρει τη νίκη στο «Μελίνα Μερκούρη».

Το πρώτο σετ εξελίχθηκε σε μονόλογο για τον Παναθηναϊκό, με την Παπαφωτίου στο σερβίς το «τριφύλλι» προηγήθηκε 7-4 και από εκεί και πέρα, έχοντας τον έλεγχο δεν κινδύνεψε. Η ασυνεννοησία των παικτριών του Ολυμπιακού και ο πόντος από την Καρκάσες έφεραν τον Παναθηναϊκό στο 19-11, η διαφορά ανέβηκε στους 10 πόντους (22-12) και το σετ ολοκληρώθηκε με 25-15.

Στο δεύτερο σετ οι ομάδες συμβάδιζαν μέχρι το 10-10, στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός ξέφυγε σε δύο περιπτώσεις με 13-11, 15-13, ο Ολυμπιακός απάντησε ισάριθμες φορές.

Οι «ερυθρόλευκες» με επιτυχημένο διπλό μπλοκ και πόντο από την Κούμπουρα ισοφάρισαν ξανά σε 19-19. Ο Παναθηναϊκός πήρε ξανά προβάδισμα δύο πόντων, με 21-19, η Σάμανταν σε πρώτο χρόνο έκανε το 23-21, οι Νίζετιχ και Μλεΐνκοβα μείωσαν για τον Ολυμπιακό σε 24-23, όμως σε ένα θεαματικό πόντο, η Άτικινσον έκανε το 25-23.

Μετά την κακή υποδοχή από την Κούμπουρα, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 3-1 στο τρίτο σετ, αλλά με μπλοκ της Μλεΐνκοβα ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 3-3. Ο πόντος της Μλεΐνκοβα, το άστοχο καρφί από την Άτκινσον και το διπλό «ερυθρόλευκο» μπλοκ, έφεραν τον Ολυμπιακό στο 8-5. Οι φιλοξενούμενες ξέφυγαν με 12-8, όμως σε εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση και με άσο από την Άτκινσον ισοφάρισε 12-12. Με μπλοκ από τη Φαριόλ ο Ολυμπιακός έκανε το 14-12 και με το πέρασμα της Καράρο και τον πόντο της Κούμπουρα, ξέφυγε με 16-13.

Νέα αντεπίθεση από τον Παναθηναϊκό, με πρωταγωνίστρια την Άτκινσον ήρθε η ισοφάριση (17-17) και με το μπλοκ από την Καρκάσες το 18-18.

Η Άτκινσον έφερε το προσπέρασμα για τις «πράσινες» με 20-19 και με 21-20. To άστοχο καρφί από τη Νίζετιχ έκανε το 22-21 και η Σάμανταν σε πρώτο χρόνο πέτυχε το 23-21. Ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις με τη Μλεΐνκοβα, η οποία με δύο σερί πόντους έφερε την ανατροπή με 24-23 και με το «ερυθρόλευκο» μπλοκ στην Καρκάσες, οι φιλοξενούμενες κατέκτησαν το σετ με 25-23.

Στο 4ο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι και το 11-11 σε ένα απόλυτα ισορροπημένο ντέρμπι. Στο σημείο εκείνο όπως οι «πράσινες» εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τα συνεχόμενα λάθη των «ερυθρόλευκων» και με ένα 4-0 έφτασαν στο 15-11 παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα. Ο Ολυμπιακός μείωσε στους 2, αλλά η Καρκάσες με ακόμα μία επιτυχημένη πάιπ έκανε το 16-13.

Και πάλι οι φιλοξενούμενες έβγαλαν αντίδραση και με ένα 3-0 ισοφάρισαν σε 16-16 και με άσο της Κούμπουρα έκαναν το 18-20. Οι γηπεδούχες ισοφάρισαν άμεσα και με επίθεση της Άτκινσον πέρασαν μπροστά με 21-20 και στην συνέχεια με 23-21. Το ντέρμπι συνεχίστηκε με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει σε 23-23 και σε κόντρα επίθεση των «ερυθρολεύκων» η Άτκινσον με μπλοκ έκανε το 24-23. Η Σάμανταν σε κόντρα επίθεση έστειλε την μπάλα άουτ, οι «πράσινες» ζήτησαν βίντεο τσεκ, το κέρδισαν και επικρατώντας με 25-23 ισοφάρισαν την σειρά σε 2-2 και πλέον όλα θα κριθούν το ερχόμενο Σάββατο στο Ρέντη.

Πηγή: filathlos.gr