«Βασίλισσα» στο Καμπ Νου η Ρεάλ: 2-1 κόντρα στη Μπαρτσελόνα

Με το γκολ του Νταβίντ Αλάμπα στο 32ο λεπτό και του Λούκας Βάσκεθ στις καθυστερήσεις η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε τη μεγάλη νίκη στο «clasico» κόντρα στην Μπαρτσελόνα με 2-1, μέσα μάλιστα στο «Καμπ Νου», για την 10η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος.

Το μόνο που κατάφερε η Μπάρτσα ήταν να μειώσει με τον Αγουέρο στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων. Η ομάδα της Βαρκελόνης παρουσιάστηκε ξανά με τα γνωστά αγωνιστικά προβλήματα και η σημερινή ήττα ίσως αποτελέσει το τελευταίο ματς του Ρόναλντ Κούμαν στον πάγκο των «μπλαουγκράνα». Με τη νίκη αυτή η «βασίλισσα» ανέβηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Νωρίτερα, η Σεβίλη επιβεβαίωσε δύσκολα τα προγνωστικά και επικράτησε στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» της Λεβάντε με 5-3, μετά από εντυπωσιακό ματς. Η ομάδα της Ανδαλουσίας ήταν καλύτερη και προηγήθηκε με 4-1, αλλά στη συνέχεια κατέβασε ταχύτητα, δίνοντας την ευκαιρία στη Λεβάντε ν' αντεπιτεθεί και να μειώσει σε 4-3 με τον Μελέρο στο 63ο λεπτό.

Τελικά ο Φερνάντο τρία λεπτά αργότερα διαμόρφωσε το τελικό σκορ και σφράγισε τη νίκη για την ομάδα του.