BINTEO - Euro 2020: Πρόκριση για Γερμανία, Ολλανδία, Κροατία, Αυστρία

Την πρόκριση τους στην τελική φάση του Euro 2020 εξασφάλισαν οι Γερμανία και Ολλανδία, μία αγωνιστική πριν το τέλος του τρίτου ομίλου.

Τα “πάντσερ” υποδέχθηκαν τη Λευκορωσία και δε συνάντησαν καμία δυσκολία, συντρίβοντας τη με 4-0. Ο Γκίντερ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 41' και στο 49' ήρθε το 2-0 από τον Γκορέτσκα, με τον Κρος να αναλαμβάνει στη συνέχεια και με δύο γκολ (55' και 83') να διαμορφώνει το 4-0. Την ίδια ώρα, στο Μπέλφαστ, η Βόρεια Ιρλανδία είχε "τελικό" με την Ολλανδία, αφού έπρεπε να νικήσει για να την “πιάσει” στη 2η θέση. Θα μπορούσαν να το κάνουν, είναι η αλήθεια, οι γηπεδούχοι αφού στο 32' κέρδισαν πέναλτι για χέρι του Φέλτμαν, αλλά ο Ντέιβις σούταρε ψηλά άουτ.  Και με το 0-0 να μένει ως το τέλος, οι “οράνιε” είναι αυτοί που πανηγυρίζουν, αφού είχαν επικρατήσει με 3-1 στο ματς που είχε γίνει στην έδρα τους.

Ολλανδία - Εσθονία

Στο Euro και μάλιστα ως πρώτη, όχι ότι αποτελεί έκπληξη αυτό, προκρίθηκε η Κροατία, η οποία υποδέχθηκε τη Σλοβακία και έκανε το καθήκον της, επικρατώντας με 3-1 στο πλαίσιο του πέμπτου ομίλου. Η “Χρβάτσκα” βρέθηκε πίσω στο σκορ μετά το γκολ του Μπόζενικ στο 32' αλλά στο δεύτερο ημίχρονο αντέδρασε όπως έπρεπε: Ισοφάρισε με τον Βλάσιτς στο 56', πήρε προβάδισμα με τον Πέτκοβιτς στο 60', “κλείδωσε” τη νίκη και την πρόκριση με το 3-1 από τον Πέρισιτς στο 74'.

Ουαλία – Ουγγαρία

Χέρι - χέρι στα τελικά του Euro 2020 προκρίθηκαν Πολωνία και Αυστρία. Οι Πολωνοί επικράτησαν με 2-1 στο Ισραήλ, “σφράγισαν” την πρόκριση και ουσιαστικά την πρωτιά στον έβδομο όμιλο. Στο 4' ο Κριχόβιακ πέτυχε το 1-0, ενώ στο 54' ο Πιόντεκ σημείωσε το 2-0. Οι Ισραηλινοί μείωσαν με τον Νταμπούρ στο 88'. Οι Αυστριακοί επικράτησαν της Βορείου Μακεδονίας με 2-1. Ο Αλάμπα στο 7' και ο Λάινερ στο 48' πέτυχαν τα γκολ της νίκης. Ο Στογιανόφσκι στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το 2-1.