ΒΙΝΤΕΟ: «Φρέναραν» τους Λέικερς οι Σίξερς - Πέρασε από το Φοίνιξ η Οκλαχόμα, θετικός ο Ποκουσέφσκι - Αποτελέσματα και κατάταξη στο NBA

Την πρώτη εκτός έδρας ήττα τους μετά από 10 σερί νίκες μακριά από το Λος Άντζελες γνώρισαν οι Λέικερς.

Οι πρωταθλητές ηττήθηκαν στη Φιλαδέλφεια με 107-106 από τους Σίξερς που είχαν σε μεγάλη βραδιά τον Μπεν Σίμονς, ο οποίος είχε 17 πόντους, 11 ριμπάουντ και 10 ασίστ. Ο Λεμπρόν Τζέιμς είχε 34 πόντους, 6 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ για τους Λέικερς.

Ο Τζέιμς Χάρντεν με 31 πόντους, 15 ασίστ, 8 ριμπάουντ και ο Κέβιν Ντουράντ με 32 πόντους έβγαλαν τους Νετς από τη δύσκολη θέση, οδηγώντας τους στη νίκη επί των Χοκς στην παράταση με 132-128.

Σε ευρωπαϊκή μονομαχία εξελίχθηκε το ματς των Τζαζ με τους Μάβερικς. Οι «μορμόνοι» νίκησαν με 116-104, με τον Γάλλο Ρούντι Γκομπέρ να τελειώνει το ματς με 29 πόντους και 20 ριμπάουντ. Από την άλλη πλευρά, ο Σλοβένος Λούκα Ντόντσιτς είχε 30 πόντους και 6 ασίστ.

Οι Θάντερ έφυγαν από την Αριζόνα με νίκη 102-97 επί των Σανς, έχοντας κορυφαίο τον Αλ Χόρφορντ που είχε 21 πόντους και 11 ριμπάουντ. Ο Αλεξέι Ποκουσέφσκι σε 22 λεπτά συμμετοχής είχε 7 πόντους με 2/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 κοψίματα. Από την άλλη πλευρά, ο Κρις Πολ είχε 32 πόντους.

Ο Μπράντον Ίνγκραμ ήταν σε μεγάλη μέρα (32 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ), ο Μπράντλεϊ Μπιλ σε μεγαλύτερη (47 πόντοι, 6 ασίστ) αλλά οι Πέλικανς ήταν αυτοί που νίκησαν εύκολα τους Ουίζαρντς με 124-106.

Με τριπλ νταμπλ του Ντομάντας Σαμπόνις (22π, 11ρ, 10ασ.) οι Πέισερς νίκησαν τους Χόρνετς με 116-106.

Ο Νίκολα Γιόκιτς με 21 πόντους και 11 ριμπάουντ «υπέγραψε» τη νίκη των Νάγκετς επί των Χιτ με 109-82.

Οι Σπερς «φρέναραν» τους Σέλτικς, νικώντας τους με 110-106. Ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν είχε 21 πόντους και 7 ασίστ για τους νικητές, ενώ ο Τζέιλεν Μπράουν είχε 24 για τους ηττημένους.

Εύκολη εκτός έδρας νίκη επί των Μάτζικ σημείωσαν οι Κινγκς, επικρατώντας με 121-107, με 29 πόντους του Μπάντι Χιλντ.

Ο Κέλι Ούμπρε είχε 20 πόντους και 9 ριμπάουντ στη νίκη των Ουόριορς επί των Τίμπεργουλβς με 123-111.

Οι Καβαλίερς δεν βρήκαν αντίσταση από τους Πίστονς στο δεύτερο ημίχρονο και τους νίκησαν με 122-107, με 29 πόντους του Κόλιν Σέξτον.