Ο Εμπαπέ «καθάρισε» για την Παρί Σεν Ζερμέν

Η Παρί Σεν Ζερμέν δυσκολεύτηκε απέναντι στη Νις, όμως έφτασε στη νίκη 2-1 για την 9η αγωνιστική της Ligue 1 χάρη σε δύο από τα μεγάλα αστέρια της, τον Λιονέλ Μέσι και τον Κιλιάν Εμπαπέ.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα, όμως η Νις κατάφερε να εξουδετερώσει τα μεγάλα "αστέρια" της στα πρώτα λεπτά, ενώ ο Κριστόφ Γκαλτιέ είχε κάνει το ίδιο με τον Εμπαπέ, που τον κράτησε στον πάγκο. Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν την ίδια επιθετική απόδοση και τιμωρήθηκαν στο 29ο λεπτό, όταν ο Μέσι σκόραρε με φάουλ, το πρώτο του με τα χρώματα της γαλλικής ομάδας και το 60ό της καριέρας του.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, η αμυντική ολιγωρία των γηπεδούχων οδήγησε στην ισοφάριση του Γκαετάν Λαμπόρντ στο 47'. Το γκολ αυτό έφερε τη δράση στην περιοχή των φιλοξενούμενων, με τον πρώην προπονητή τους να ρίχνει στη μάχη τον Εμπαπέ και τον Νούνο Μέντες. Οι τελικές ήταν λίγες απέναντι στην πολυπρόσωπη άμυνα της Νις, όμως μία υπέροχη επίθεση στο 83' έφερε το 2-1 του Εμπαπέ.

ΠΗΓΗ: filathlos.gr