Eredivisie: Πήρε προβάδισμα πρόκρισης η Ντεν Χάαγκ

Πολύ πιο σοβαρή κι αποτελεσματική στο δεύτερο ημίχρονο, η Ντεν Χάαγκ πέρασε απ' το «De Vijverberg» με νίκη 3-2 επί της Ντε Γκράαφσαπ στον πρώτο αγώνα για την προημιτελική σειρά των play off ανόδου/παραμονής στην Eredivisie και πήρε ισχυρό προβάδισμα για την πρόκρισή της στα ημιτελικά.

Σε ένα επεισοδιακό ματς, το οποίο διακόπηκε στο 55ο λεπτό για περίπου ένα τέταρτο, καθώς ένας οπαδός των γηπεδούχων αισθάνθηκε αδιαθεσία, η Ντεν Χάαγκ κατάφερε να «γυρίσει» το σε βάρος της 1-0 απ' το γκολ του Μπάτνερ στο 13'. Τα τέρματα των Αμπσαλέμ (30'), Φαν Μίγκεμ (58') και Σαλκ (66'), έδωσαν «αέρα» δύο τερμάτων στους φιλοξενούμενους (1-3), για να διαμορφώσει το τελικό 2-3 ο Φόρτες με πέναλτι στο 90'+7'.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα στα play off ανόδου στην ολλανδική Eredivisie:

Προημιτελική σειρά

Α’ Αγ. Β’ Αγ.

Μπρέντα-Ρόντα 3-1 17/05

Έμεν-Ντόρντρεχτ 2-2 18/05

Ντε Γκράαφσαπ-Ντεν Χάαγκ 2-3 18/05

*Στην ημιτελική σειρά που θα ακολουθήσει θα πάρει θέση όποια εκ των Εξέλσιορ ή Βααλβάικ τερματίσει στη 16η θέση της εφετινής Eredivisie.