Γλίτωσε με αυτογκόλ η Μίλαν - ΒΙΝΤΕΟ

Η Σπαλ ήταν κοντά στο να κάνει την έκπληξη αλλά αυτοκτόνησε καθώς με αυτογκόλ του Βικάρι στο 90+4΄ έδωσε την ευκαιρία στην Μίλαν να αποσπάσει ισοπαλία 2-2.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και προηγήθηκαν 2-0 στο πρώτο μέρος με σκόρερ τους Βαλότι (18΄) και Φλοκάρι (30΄) μένοντας με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Ντι Αλεσάντρο στο 43ο λεπτό. Ο Λεάο μείωσε σε 2-1 στο 79ο λεπτό για να ακολουθήσει το αυτογκόλ του Βικάρι στο 90+4΄που διαμόρφωσε το τελικό σκορ (2-2).

Στη Ρώμη το πάλεψε, αλλά λύγισε. Κόντρα στη Σασουόλο, η Φιορεντίνα ήταν τραγική, ηττήθηκε 3-1 στο Αρτέμιο Φράνκι και δεν μπόρεσε να ξεφύγει περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη. Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι σφράγισαν την παραμονή τους. Στο 24' ο Ντεφρέλ πέτυχε το 1-0 με πέναλτι, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 35' σημείωσε το 2-0. Το 3-0 σημείωσε στο 61' ο Μουλντούρ. Το μόνο που κατάφερε η Φιορεντίνα ήταν να μειώσει με τον Κουτρόνε στις καθυστερήσεις.

Από εκεί και πέρα, η Βερόνα με γκολ των Ντι Καρμίν με πέναλτι στο 45+3, Ζακανί στο 54΄και Πεσίνα στο 81ο λεπτο επικράτησε με 3-2 της Πάρμα (σκόραραν οι Κουλουσέφσκι στο 14΄και Γκατζιόλο στο 64΄), με τους νικητές να μένουν στο κυνήγι για μια θέση που οδηγεί στην Ευρώπη.

Τεράστιας βαθμολογικής σημασίας διπλό πήρε η Σαμπντόρια, που επικράτησε 2-1 εκτός έδρας της Λέτσε, στο ντέρμπι παραμονής. Σε ένα παιχνίδι, στο οποίο και τα τρία γκολ μπήκαν από το σημείο του πέναλτι, η ομάδα της Γένοβας είχε σκόρερ τον Ραμίρες, ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ με πέναλτι (40', 75'). Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με πέναλτι του Μανκόσου στο 50')