Μαραθώνιος: Nέο παγκόσμιο ρεκόρ o απίθανος Κιπτσόγκε - Βίντεο

Ο Ελιούντ Κιπτσόγκε έκανε μία απίστευτη κούρσα στον μαραθώνιο του Βερολίνου και κατέρριψε το παγκόσμιο ρεκόρ που ο ίδιος είχε θεσπίσει στον ίδιο αγώνα το 2018.

Τότε είχε τρέξει την διαδρομή σε 2:01:39 και φέτος κατόρθωσε να το κάνει σε μόλις 30 δευτερόλεπτα λιγότερα (2:01:09).

Ο 37χρονος χρυσός Ολυμπιονίκης σε Ρίο ντε Τζανέιρο και Τόκιο κέρδισε τη 15η κούρσα μαραθωνίου στην καριέρα του από τις 17 που έχει τρέξει και συνεχίζει να φτιάχνει τον μύθο του ως ο κορυφαίος δρομέας της ιστορίας σε αποστάσεις μαραθωνίου.

Ο Κενυάτης κατόρθωσε να πετύχει το νέο ρεκόρ, παρότι η κούρσα του στο δεύτερο μισό δεν ήταν ιδανική. Το πρώτο μισό της διαδρομής το έκανε σε 59:51, όμως το δεύτερο σε 61:18.

Δεύτερος στον αγώνα τερμάτισε ο συμπατριώτης του, Μαρκ Κορίρ, με χρόνο 2:05:58 και τρίτος ο Αιθίοπας Ταντού Αμπάτε με 2:06:28.

Πηγή: filathlos.gr