Νίκησε τον Άρη και μπήκε στην τετράδα ο Προμηθέας

Βήμα 4άδας για τον Προμηθέα που ήταν κυρίαρχος για 40 λεπτά απέναντι στον Άρη και έφτασε άνετα στη νίκη με 70-57. Ισοβαθμούν πλέον οι δύο ομάδες (11-8), αλλά πλεονέκτημα για τους Πατρινούς καθώς έχουν κερδίσει και τα δυο ματς με τους «κιτρινόμαυρους».

Ο Προμηθέας έλεγχε το παιχνίδι σε όλη τη διάρκειά του, δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα και άντεξε στην αντεπίθεση του Άρη στην τελευταία περίοδο. Από την άλλη, οι «κιτρινόμαυροι» έχασαν και τον Κατσίβελη στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και είδαν το νικηφόρο σερί τους να σταματάει στην Πάτρα.

Με τον Χέιλ να ξεκινάει ορεξάτος ο Προμηθέας αιφνιδίασε τον Άρη (7-0) και με τη συνδρομή του Ετσενίκε έγινε και το 13-5. Ο Άρης προσπαθούσε να βρει λύσεις, ο Μπάνκστον μείωσε σε 15-10, όμως οι γηπεδούχοι διαμόρφωσαν το 20-14 της πρώτης περιόδου με τρίποντο του Κάουαν.

Η διαφορά άνοιξε κι άλλο με τον Πάπας να γράφει από τα 6,75μ. το 27-14, την στιγμή που ο Άρης δεν έδειχνε σημάδια αντίδρασης. Αυτή ήρθε τελικά μέσω του Τολιόπουλου, ο οποίος με σκορ και δημιουργία έφερε την ομάδα του κοντά και στο 31-26, αλλά ξανά οι Πατρινοί έκλεισαν την περίοδο με τα τρίποντα των Χέιλ και Πάπας για το 37-29 του ημιχρόνου.

Ο Άρης επέμενε και με τέσσερις σερί πόντους του Τολιόπουλου πλησίασε σε 38-36, όμως ο Προμηθέας με υπομονή στο παιχνίδι του και σκοράροντας από τη ρακέτα ξέφυγε ξανά με 56-41 χάρη σε σερί 12-0 και τον Μπαζίνα να δίνει λύσεις. Από την άλλη οι «κιτρινόμαυροι» με διαδοχικά λάθη και κακές επιλογές έμειναν άποντοι στο τελευταίο τετράλεπτο του δεκαλέπτου, που έληξε στο 56-41.

Κι ενώ το μομέντουμ έδειχνε Προμηθέας, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη δεν τα παράτησε. Με «φάρο» τον Ντε Σόουζα ο Άρης έτρεξε σερί 0-10 για το 56-51 και με τρίποντο του Τολιόπουλου μείωσε κι άλλο σε 59-54.

Κόφι και Στέφενς έδωσαν λύσεις όμως και έδωσαν ανάσα στην ομάδα τους (66-57 στο 38') χαλώντας τα σχέδια ανατροπής του Άρη. Ένα τρίποντο του Μποχωρίδη δεν βρήκε στόχο, όπως και του Σταρκ και ο Χέιλ με βολές διασφάλισε τη νίκη του Προμηθέα με το 68-57 στο 39'.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 37-29, 56-41, 70-57

Πηγή:filathlos.gr