Ποδόσφαιρο: Αγώνας του ουκρανικού πρωταθλήματος διήρκεσε 4 ώρες και 27 λεπτά

Η συνάντηση διεκόπη τρεις φορές απ' τις σειρήνες, ενώ οι δύο ομάδες πέρασαν συνολικά 145 λεπτά σε καταφύγιο

Σε... μαραθώνιο εξελίχθηκε ο αγώνας ποδοσφαίρου της πρώτης κατηγορίας της Ουκρανίας μεταξύ της Ρουκχ Λβιβ και της Μεταλίστ Χάρκιβ, που διεξήχθη σήμερα στο Λβιβ και βρήκε νικήτρια τη φιλοξενούμενη με 2-1. Λόγω συναγερμών για εναέρια επίθεση, ο αγώνας διήρκεσε 4 ώρες και 27 λεπτά, αντί για το κανονικό 90λεπτο.

Η συνάντηση διεκόπη τρεις φορές απ' τις σειρήνες και ενώ το εναρκτήριο λάκτισμα δόθηκε στις 15:00 τοπική ώρα, το σφύριγμα της λήξης δόθηκε στις 19:27. Οι δύο ομάδες πέρασαν συνολικά 145 λεπτά σε καταφύγιο, χωρίς ωστόσο τελικά, να υπάρξουνε χτυπήματα στην περιοχή.

Η πόλη Λβιβ, που βρίσκεται στη δυτική Ουκρανία κι από την έναρξη της ρωσικής εισβολής φιλοξενεί πολλούς πρόσφυγες, έχει υποστεί καταστροφικές αεροπορικές επιθέσεις τους τελευταίους μήνες.

Η Ουκρανία γιόρτασε σήμερα την απόσχισή της από την ΕΣΣΔ το 1991 (Ημέρα της Ανεξαρτησίας) έξι μήνες μετά την έναρξη του πολέμου.