Σκόραρε ο Μπακασέτας, αυτογκόλ ο Αυλωνίτης

Ο Τάσος Μπακασέτας είναι ο μοναδικός «λεγεωνάριος» που σκόραρε στα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα, το ποδοσφαιρικό τριήμερο που προηγήθηκε.

Ο διεθνής μεσοεπιθετικός, πέτυχε το τρίτο γκολ της Αλανιασπόρ στην εμφατική εκτός έδρας νίκη με 4-1 επί της Ανκαραγκουτσού, φτάνοντας τα οκτώ γκολ σε 30 συμμετοχές με την τουρική ομάδα.

Στον «ελληνικό εμφύλιο» του καμπιονάτο, ο Γιώργος Κυριακόπουλος και ο Παναγιώτης Ταχτσίδης, ήταν βασικοί για την Σασουόλο και την Λέτσε, αντίστοιχα, με τον πρώτο να πανηγυρίζει την νίκη σ΄ ένα... χορταστικό ματς που έληξε με νίκη 4-2 των γηπεδούχων.

Αναλυτικά η παρουσία των Ελλήνων διεθνών στα γήπεδα της Ευρώπης έχει ως εξής:

ΑΓΓΛΙΑ:

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Αρσεναλ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Γουλβς.

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα με 3-0 από την Τσέλσι.

ΙΤΑΛΙΑ:

Κώστας Μανωλάς (Νάπολι): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 63` από τον Μαξίμοβιτς) στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Ρόμα.

Ορέστης Καρνέζης (Νάπολι): Παρακολούθησε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Ρόμα.

Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 68` από τον Ματιέλο) στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Αταλάντα.

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Λέτσε): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 4-2 από την Σασουόλο. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Γιώργος Κυριακόπουλος (Σασουόλο): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 57` από τον Πελούζο) στην εντός έδρας ισοπαλία νίκη με 4-2 επί της Λέτσε.

ΙΣΠΑΝΙΑ

Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Εσπανιόλ. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Λεονάρντο Κούτρης (Μαγιόρκα): Εκτός αποστολής.

ΠΟΛΩΝΙΑ

Κώστας Τριανταφυλλόπουλος (Πογκόν): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Γιαγκελόνια.

Μιχάλης Μανιάς (Πογκόν): Εκτός αποστολής.

Σταύρος Βασιλαντωνόπουλος (Γκόρνικ): Η Γκόρνικ φιλοξενείται απόψε από την Πλοκ.

Γιώργος Γιακουμάκης (Γκόρνικ): Η Γκόρνικ φιλοξενείται απόψε από την Πλοκ.

ΣΟΥΗΔΙΑ

Γιάννης Ανέστης (Γκέτεμποργκ): Η Γκέτεμποργκ φιλοξενείται απόψε από την Νόρκεπινγκ.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Αντικατέστησε στο 79` τον Γκάμπριλε, στην εντός έδρας νίκη με 3-1 επί της Μποαβίστα.

Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 3-1 επί της Μποαβίστα.

ΔΑΝΙΑ

Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Ααρχους.

Φάνης Μαυρομμάτης (Σοντερίσκε): Εκτός αποστολής.

ΑΥΣΤΡΙΑ

Τάσος Αυλωνίτης (Στουρμ Γκρατς): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 4-1 από την Χάρτμπεργκ. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων χρεώθηκε αυτογκόλ με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό σκορ, ενώ παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Ταξιάρχης Φούντας (Ραπίντ Βιέννης): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 70` από τον Κιταγκάβα) στην εκτός έδρας ήττα με 3-1 από την Βολφσμπέργκερ.

ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ

Γιώργος Κατσικάς (Ντιναμό Μπρεστ): Εκτός αποστολής.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ

Αρης Σοϊλέδης (Στεάουα Βουκουρεστίου): Εκτός αποστολής.

Γιάννης Κοντοές (Ακαντέμικα Κλιντσένι): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 3-1 από την Ντιναμό Βουκουρεστίου.

ΤΟΥΡΚΙΑ

Γιώργος Τζαβέλας (Αλανιασπόρ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 4-1 επί της Ανκαραγκουτσού.

Τάσος Μπακασέτας (Αλανιασπόρ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 85` από τον Μανώλη Σιώπη) στην εκτός έδρας νίκη με 4-1 επί της Ανκαραγκουτσού. Στο 78ο λεπτό σημείωσε το τρίτο γκολ της ομάδας του.

Μανώλης Σιώπης (Αλανιασπόρ): Αντικατέστησε στο 85ο λεπτό τον Μπακασέτα, στην εκτός έδρας νίκη με 4-1 επί της Ανκαραγκουτσού.

Στέλιος Κίτσιου (Ανκαραγκουτσού): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 4-1 από την Αλανιασπόρ. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.