Στους «32» Λέστερ, Αρσεναλ, Χοφενχάιμ

Λέστερ και Άρσεναλ σφράγισαν από σήμερα την πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa League. 

Οι «αλεπούδες» απέσπασαν ισοπαλία 3-3 στην έδρα της Μπράγκα, ισοφαρίζοντας στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ οι «κανονιέρηδες» έκαναν επίδειξη δύναμης στη Νορβηγία, επικρατώντας 3-0 της Μόλντε.

Τον ίδιο δρόμο ακολούθησε η Χόφενχαϊμ νικώντας 2-0 τη Σλόβαν στο Λίμπερετς και σημειώνοντας την τέταρτη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια, ενώ με «διπλό» (και το ίδιο σκορ) πέρασε και ο Ερυθρός Αστέρας από το Βέλγιο απέναντι στη Γάνδη, παίρνοντας πολύ μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης.  

Η Λιλ υποχρέωσε σε ισοπαλία (1-1) τη Μίλαν στο «Πιερ Μορουά» και την άφησε ξανά εκτός κορυφής, ενώ η Σπάρτα Πράγας συνέτριψε 4-1 την παραπαίουσα Σέλτικ και διατήρησε ακέραιες τις ελπίδες της. 

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ: 

1ος όμιλος

ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Βουλγαρία)-Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία)     0-1

(34΄ Νσαμέ) 

Κλουζ (Ρουμανία)-Ρόμα (Ιταλία)                       22:00

2ος όμιλος

Μόλντε (Νορβηγία)-Άρσεναλ (Αγγλία)                   0-3

(50΄ Πεπέ, 55΄ Νέλσον, 83΄ Μπαλογκάν)

Ντάνταλκ (Ιρλανδία)-Ραπίντ Βιένης (Αυστρία)          22:00

3ος όμιλος

Λεβερκούζεν (Γερμανία)-Χάποελ Μπερ Σέβα (Ισραήλ)     22:00

Νις (Γαλλία)-Σλάβια Πράγας (Τσεχία)                  22:00

4ος Όμιλος

Σταντάρ Λιέγης (Βέλγιο)-Λεχ Πόζναν (Πολωνία)         22:00

Ρέιντζερς (Σκωτία)-Μπενφίκα (Πορτογαλία)             22:00

5ος όμιλος

Αϊντχόφεν (Ολλανδία)-ΠΑΟΚ (ΕΛΛΑΔΑ)                   22:00

Γρανάδα (Ισπανία)-Ομόνοια (Κύπρος)                   22:00

6ος όμιλος

Νάπολι (Ιταλία)-Ριέκα (Κροατία)                      22:00

Άλκμααρ (Ολλανδία)-Σοσιεδάδ (Ισπανία)                22:00

7ος όμιλος

Μπράγκα (Πορτογαλία)-Λέστερ (Αγγλία)                 3-3

(4΄ Μουσράτι, 24΄ Παουλίνιο, 90΄+2 Φρανσέρτζιο - 9΄ Μπαρνς, 79΄ Τόμας, 90΄+5 Βάρντι)

ΑΕΚ (ΕΛΛΑΔΑ)-Ζόρια Λουχάνσκ (Ουκρανία)               0-3

(61΄ Γκρόμοφ, 75΄ Καμπάγιεφ, 86΄ πεν. Γιουρτσένκο)

8ος όμιλος

Σπάρτα Πράγας (Τσεχία)-Σέλτικ (Σκωτία)               4-1

(27΄ Χάνκο, 38΄, 80΄ Γιούλις, 90΄ Πλάβσιτς - 15΄ Έντουαρντ) 

Λιλ (Γαλλία)-Μίλαν (Ιταλία)                          1-1

(65΄ Μπαμπά - 47΄ Καστιγέχο)

9ος όμιλος

Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν)-Σίβασπορ (Τουρκία)           2-3

(8΄ Ζουμπίρ, 51΄ Μάτιτς - 40΄ πεν., 79΄ Κονέ, 58΄ Καγιόντε)

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)-Βιγιαρεάλ (Ισπανία)        1-1

(47΄ Πέσιτς - 45΄ Μπαένα)

10ος όμιλος

Λίντσερ (Αυστρία)-Αντβέρπ (Βέλγιο)                   0-2

(53΄ Ραφαέλοφ, 83΄ Γκέρκενς)

Τότεναμ (Αγγλία)-Λουντογκόρετς (Βουλγαρία)           22:00

11ος Όμιλος

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ρωσία)-Φέγενορντ (Ολλανδία)            0-0 

Βόλφσμπεργκερ (Αυστρία)-Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία)   0-3

(60΄ Μάγερ, 75΄ Πέτκοβιτς, 90΄ Ιβάνουσετς)

12ος Όμιλος

Σλόβαν Λίμπερετς (Τσεχία)-Χοφενχάιμ (Γερμανία)       0-2

(77΄ Μπαουμγκάρντνερ, 89΄ Κράμαριτς) 

Γάνδη (Βέλγιο)-Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)              0-2

(2΄ Πέτροβιτς, 58΄ Μιλούνοβιτς)