Η Μαίρη Σαρπ νέα πρόεδρος του ΣτΕ και η Αγγ. Αλειφεροπούλου του Αρείου Πάγου – Οι αντιπρόεδροι

Το υπουργικό Συμβούλιο επέλεξε σήμερα τη νέα ηγεσία στα Ανώτερα Δικαστήρια της χώρας.

Συγκεκριμένα η Μαίρη Σαρπ τοποθετήθηκε πρόεδρος του Συμβουλίου της Επικρατείας μετά από πρόταση του υπουργού Δικαιοσύνης Κωνσταντίνου Τσιάρα. Πρόεδρος  του Αρείου Πάγου επελέγει η Αγγελική Αλειφεροπούλου.

Δήλωση Μαίρης Σάρπ

Η νέα πρόεδρος του ΣτΕ Ειρήνη Σάρπ σε δήλωσή της επισημαίνει:

«Αισθάνομαι ιδιαίτερη συγκίνηση που η Ελληνική Πολιτεία με το κατά το Σύνταγμα αρμόδιο όργανό της, το Υπουργικό Συμβούλιο, με επέλεξε να αναλάβω το ανώτατο αξίωμα του Προέδρου του Συμβουλίου της Επικρατείας. Υπόσχομαι ότι θα συνεχίσω το έργο των προηγουμένων Προέδρων και θα καταβάλλω κάθε προσπάθεια για να διασφαλίσω, με την συνεργασία όλων των δικαστικών λειτουργών και δικαστικών υπαλλήλων του Συμβουλίου της Επικρατείας, ότι το Δικαστήριο θα εξακολουθήσει και στο μέλλον να είναι ικανό και έτοιμο να αντιμετωπίζει τις ανάγκες κάθε εποχής και να επιλύει τις διαφορές, που κάθε φορά ανακύπτουν, αποτελεσματικά και προς το συμφέρον του Ελληνικού Λαού, στο όνομα του οποίου εκτελούνται, κατά το Σύνταγμα, οι αποφάσεις του».

Δήλωση Αγγελικής Αλειφεροπούλου

Η νέα πρόεδρος του Αρείου Πάγου Αγγελική Αλειφεροπούλου, σε δήλωσή της αναφέρει:

«Αποτελεί εξαιρετική τιμή και μεγάλη ευθύνη για μένα η επιλογή μου στη θέση της Προέδρου του Αρείου Πάγου, ως επιστέγασμα μιας πολύχρονης θητείας σαράντα ενός ετών στην υπηρεσία απονομής της Δικαιοσύνης. Είναι αυτονόητο, ότι, συναισθανόμενη το μέγεθος της ευθύνης αυτής,  θα καταβάλω κάθε δυνατή προσπάθεια, για να ανταποκριθώ στις απαιτήσεις του αξιώματος,  που μου εμπιστεύτηκε η Πολιτεία.

Με την ευκαιρία της δήλωσης αυτής επιθυμώ να τονίσω, ότι όλοι οι δικαστικοί λειτουργοί θα εργαστούμε με ευσυνειδησία και εντιμότητα για τη διασφάλιση της τήρησης της νομιμότητας και της προστασίας των δικαιωμάτων των πολιτών, που αποτελούν ακρογωνιαίους λίθους του Κράτους Δικαίου».

Οι νέοι αντιπρόεδροι του Αρείου Πάγου

Εκτός από τους προέδρους του Συμβουλίου της Επικρατείας και του Αρείου Πάγου, το υπουργικό συμβούλιο επέλεξε σήμερα και πέντε νέους αντιπροέδρους του Αρείου Πάγου.

Πρόκειται για τους: Γεώργιο Αποστολάκη, Μαρία Νικολακέα ,Αρτεμισία Παναγιώτου, Μαρία Γεωργίου και Γεώργιο Χοϊμέ.

Ποιοι είναι

Ο Γ. Αποστολάκης γεννήθηκε το 1954 στην Ερέτρια Λάρισας και είναι πτυχιούχος της Νομικής Σχολής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.

Διορίστηκε Πάρεδρος Πρωτοδικείου Αθηνών στις 22-6-1983 και Πρωτοδίκης στις 16-2-1985.

Στο βαθμό του Προέδρου Πρωτοδικών προήχθη στις 11-3-1998,στον βαθμό του Εφέτη στις 1-8-2003,στον βαθμό του Προέδρου Εφετών στις 10-9-2012 και στον βαθμό του Αρεοπαγίτη στις 11-8-2016.

Η Μ.Νικολακέα γεννήθηκε το 1955 στην Αθήνα και είναι πτυχιούχος της Νομικής Σχολής του Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών. Μιλάει Αγγλικά και Γαλλικά.

Διορίστηκε Πάρεδρος στο Πρωτοδικείο Αθηνών στις  18-2-1981 και Πρωτοδίκης στο Ηράκλειο στις 31-8-1982.

Προήχθη στον βαθμό του Προέδρου Πρωτοδικών στις 11-12-1997,στον βαθμό του Εφέτη στις  2-8-2001, στον βαθμό του Προέδρου Εφετών στις 30-11-2010 και στον βαθμό του Αρεοπαγίτη στις  5-8-2015.

Η Α.Παναγιώτου γεννήθηκε το 1954 στο Μαρκόπουλο Αττικής και είναι πτυχιούχος της Νομικής Σχολής του Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Διορίστηκε Πάρεδρος στο Πρωτοδικείου Αθηνών στις 18-2-1981 και Πρωτοδίκης στον Πειραιά στις 31-8-1982.

Προήχθη στον βαθμό του Προέδρου Πρωτοδικών στις 30-9-1997,στον βαθμό του Εφέτη στις  3-8-2000,στον βαθμό του Προέδρου Εφετών στις 15-6-2010 και στον βαθμό του Αρεοπαγίτη στις 14-1-2014.

Η Μ.Γεωργίου γεννήθηκε το 1956 στην Χαλκίδα Ευβοίας. Είναι πτυχιούχος της Νομικής Σχολής του Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και μιλάει Γαλλικά.

Διορίστηκε Πάρεδρος στις 22-6-1983 και στη συνέχεια Πρωτοδίκης στο Πρωτοδικείο Αθηνών στις 16-2-1985.

Προήχθη στον βαθμό του Προέδρου Πρωτοδικών στις  11-3-1998,στον βαθμό του Εφέτη στις  1-8-2003,στον βαθμό του Προέδρου Εφετών στις  6-8-2013 και στον βαθμό του Αρεοπαγίτη στις  1-2-2017.

Ο Γ.Χοϊμές  γεννήθηκε το 1954 στην Αθήνα και είναι   πτυχιούχος της Νομικής Σχολής του Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Διορίστηκε Πάρεδρος στο Πρωτοδικείο Σύρου στις  18-2-1981 και στη συνέχεια Πρωτοδίκης Σύρου στις 31-8-1982.

Προήχθη στον βαθμό του Προέδρου Πρωτοδικών στις 11-12-1997,στον βαθμό του Εφέτη στις  2-8-2001,στον βαθμό του Προέδρου Εφετών στις 23-7-2010 και στον βαθμό του Αρεοπαγίτη στις  1-3-2015.