Το Περιστέρι έκανε τα εύκολα... δύσκολα, αλλά νίκησε την Γκαζιαντέπ

Το Περιστέρι παρόλο που πήγε να κάνει... θρίλερ το ματς στο τέλος, υπέταξε τη Γκαζιαντέπ με 87-79  και ανέβηκε στο 5-3 στο BCL, κάνοντας ακόμα ένα βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Το Περιστέρι μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 23-12 χάρη στο καλάθι του Μορέιρα. Ο Μπούβα με 4 σερί πόντους μείωσε σε 23-16 στο 8', για να έρθει ο Μπλέικ και να “γράψει” το 30-19 στο 9'.

Η Γκαζιαντέπ ανέβασε την απόδοση της και κατάφερε να μειώσει σε 41-36 με τον Μπούβα στο 17'. Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου πήγε στα αποδυτήρια με τη διαφορά στο +8 (48-40) με το καλάθι του Χάτσερ. Το Περιστέρι είχε 7/10 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά και 9 λάθη.

Το Περιστέρι μπήκε με το πόδι στο... γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο, μπλόκαρε τους Τούρκους και εκτόξευσε τη διαφορά στους 16 πόντους (56-40) χάρη στο κάρφωμα του Μόρισον. Η Γκαζιαντέπ αντέδρασε και μείωσε σε 59-49 με τις βολές του Γέλοβατς. Με νέο ζευγάρι βολών ο Γέλοβατς έφερε το ματς στο τρίποντο (67-64 στο 29').

Η ελληνική ομάδα ήταν αποφασισμένη στο τέταρτο δεκάλεπτο να καθαρίσει το ματς και με τον Μόουζες “έγραψε” το 81-69 στο 35'. Ο Κρόφορντ με το πρώτο του καλάθι στο ματς, έκανε το 83-77 στο 1:22, αναγκάζοντας τους γηπεδούχους να καλέσουν τάιμ άουτ.  Ο Μορέιρα σκόραρε για το 85-78 μετά το airball του Σμιθ στα 33 δευτερόλεπτα και “κλείδωσε” τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 30-21, 48-40, 69-64, 87-79